Общински съветници от групите на ПП-ДБ-"Спаси София", БСП, "Възраждане", "Синя София" и ИТН ще предложат големи промени в действащата наредба за общинската собственост в София, с които ще се направи доста по-трудно закупуването на ведомствено жилище. В пресконференцията днес участваха лидерът на "Спаси София" Борис Бонев и съпартийката му Росица Николова, а също Диана Тонова от групата на социалистите и Диян Николов и Емил Димитров от партията на Костадин Костадинов. Бонев съобщи, че по проекта са работили още Вили Лилков от "Синя София" и Ася Тодорова от ИТН.
Вносителите съобщиха, че от около 100 000 общински жилища в София преди години в момента са останали около 7 000. "Новата наредба ще въведе по-справедливи критерии за настаняване и ясни срокове за проверка на наемателите. Така ще сме сигурни, че помощта отива при тези, които наистина се нуждаят от нея, а не при хора, които вече са в по-добро финансово състояние. Допълнително ще се засили контролът върху използването на общинските жилища, за да не допуснем ситуации, в които те се преотдават незаконно или се използват за други цели“, заяви Борис Бонев.
Той допълни, че години наред общинските жилища в София са се разглеждали като ненужен актив, който трябва да бъде разпродаден на безценица, вместо да бъде управляван в интерес на хората. "В момента общинският жилищен фонд намалява, защото апартаментите се продават на цени далеч под пазарните, а същевременно общината няма политика за разширяването му. Резултатът? Хиляди хора чакат години наред за настаняване, докато жилищният фонд намалява, вместо да се увеличава", обобщи Бонев от името на вносителите.
"С новата наредба категорично слагаме край на тази практика. Прекратяваме разпродажбата на общински жилища на символични цени, защото вярваме, че тези имоти трябва да се използват за социална политика, а не да стават частна собственост за жълти стотинки. Това не означава, че напълно премахваме възможността за продажба, но тя ще бъде при строго определени случаи и при значително по-високи цени, близки до пазарните“, поясни той.
Наредбата за общинските жилища в София е стъпка в правилната посока по отношение на борбата с корупцията при общинските жилища, каза Деян Николов от "Възраждане". Той коментира още, че се надява чрез тази нова наредба да успеят да се спрат някои от съмнителните практики.
Диана Тонова от БСП заяви, че когато се говори за управление на общинските жилища, трябва ясно да се каже, че не става въпрос за имотна услуга, а за социална политика. Тя посочи, че концептуално липсва дългосрочна стратегия за развитие, което води до намаляване на жилищния фонд и влошаване на състоянието му. Тонова обясни още, че са разширили фокуса на имащите достъп социални групи до ползване на общински жилища, като във фокус групите са включени и младите специалисти. "Запазихме възможността на хора в неравностойно положение и с усложнен социален статус да запазят общинските си жилища, като фокусът ни е върху ремонтите", добави общинският съветник от БСП.
Тя обясни, че в новата наредба се предвижда разширяване на жилищния фонд чрез изграждане на нови социални жилища. "Крайно време е общината да бъде реален инвеститор в собствеността си, защото само на база на личния капацитет няма как да правим социална политика", посочи Тонова. Тя добави, че ще дават възможност 40% от стойността на наемите и продадените жилища да останат на разположение на районните кметове и с този ресурс те да могат единствено целево да ремонтират и поддържат наличния жилищен фонд. "За останалите 60% предлагаме да бъде направен фонд за строителство на жилища, като целта му е да бъдат осигурени достъпни жилища за тези, които имат нужда от тях и които отговарят на европейските стандарти", добави Тонова.
В пресконференцията участва и кметът на район "Красно село" Цвета Николаева, която поясни, че от началото на мандата си през ноември 2023 г. досега не е настанила нито един нов нуждаещ се, тъй като в района й няма свободни общински апартаменти. "Отдаваме 218 жилища, като имаме още шест, но те са в негодно за живеене в тях състояние, каза районният кмет на "Красно село". Тя поясни, че най-честата злоупотреба при тези 218 жилища е бил високият доход, като става въпрос за хора, получаващи по 50 хил. лв. бонуси и 150 хил. лв. редовна заплата. "От този тип хора има абсолютен отказ да ни предоставят реални данни за доходите им и се наложи да изискваме по законоустановения ред", обясни Николаева.