Снимките на нарушения по пътя ще се пазят 10 години, става ясно от обществена поръчка на МВР, чрез която трябва да се изгради Единен център за обработка на нарушенията (ЕЦОН).
Системата трябва да намали времето за обработка на данните от камерите на пътя и да направи процеса по издаване на електронни фишове по-бърз. За това МВР ще похарчи около 5 млн. лв. 10-годишният срок за съхранение на данните вероятно е избран, защото съвпада с абсолютната давност за събиране на глоби за нарушения.
Новата система ще може да извлича данни от различни места и да прави бързи проверки, става ясно от документацията. След разпознаване на колата и справка за собственика й ще се проверява и дали не е изтекъл техническият й преглед. Същата проверка ще се прави и за задължителната "Гражданска отговорност". Ако такива нарушения се установят, данните ще се препращат към служител на МВР, който трябва да ги обработи и подготви издаването на фиш или акт.
В момента електронните фишове за превишена скорост се издават веднага. Не така обаче стои въпросът с актовете и наказателните постановления, с които се определя глобата за шофьора. Те се пишат от полицаите по места, а след това започва дълъг и често неуспешен процес по връчването им. Тази практика няма да се промени, става ясно от документите към поръчката. Данните за нарушения, за които се пишат актове, ще постъпват в единния център, но след това ще се изпращат към полицейските управления по места.
Новият единен център ще има връзка с множество бази данни, сред които и тол системата, която също още не е въведена. Освен това чрез него ще може да се проверява и дали кола се издирва в Шенгенската информационна система. Центърът ще има една основна локация в столичния квартал "Лозенец", а резервните копия на информацията ще се пазят в Банкя.
ОПТИМИЗАЦИЯ
МВР очаква чрез новия център сроковете за обработка на пътните нарушения да се съкратят наполовина. Според вътрешния министър Младен Маринов така на полицаите ще им остава време да вършат повече работа.