Медия без
политическа реклама

Комисията по имунитетите в НС изкара мандата си без резултат

След месец бездействие, политиците очакват нейното разпускане

18 Юли 2023Обновена
Илияна Димитрова

Нищо не постигна временната комисия по имунитетите, която създадоха ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и "Възраждане". Срокът й на работа беше до 18 юли, тоест, до днес. Едва сега тя успя да проведе заседание, но без да постигне никакъв резултат. Не е ясно дали членовете й ще поискат да се удължи нейният мандат. От ПП коментираха пред "Сега", че очакват да бъде разпусната.

Комисията беше създадена преди месец, за да прецени дали парламентът да позволи на прокуратурата да прати в съда четирима депутати - лидера на ГЕРБ Бойко Борисов заради "Барселонагейт", съпредседателя на ПП Кирил Петков заради подписаната от него декларация за липса на двойно гражданство, Даниел Александров от ГЕРБ, срещу който имаше обвинение за блудство с непълнолетен и Димитър Аврамов от ДПС, обвинен в търговия с влияние. Според ПП-ДБ, които бяха вносители на предложението, комисията трябваше да се запознае с доказателствените материали, пратени от държавното обвинение, и да прецени дали са налице достатъчно данни за извършено престъпление от общ характер.

Иначе самите искания за имунитетите дойдоха от бившия главен прокурор Иван Гешев. Той беше влязъл в сблъсък с парламентарните политически сили заради заявката им, че ще го отстранят от поста му. А създаването на комисията беше начинът, с който политиците искаха да се защитят срещу удара на прокуратурата.

От самата комисия нямаше очаквания, че ще свърши кой знае каква работа. Тя обаче не свърши наистина нищо. Още преди членовете й да се опитат да се съберат на заседание, Борисов, Петков и Аврамов се отказаха от депутатските си имунитети. Това до голяма степен обезсмисли работата на комисията. Днес, от изявления на герберски депутати, се разбра, че и Александров също е склонен да се откаже от защитата си. Стане ли това, комисията съвсем няма да има с кого да се занимава.

За отбелязване е, че членовете й работиха на практика в пълна тайна. Първият им опит да се съберат, който пропадна, беше направен без абсолютно никакво публично обявление. А всяка една парламентарна комисия, дори и тези, които провеждат закрити заседания, е длъжна да го обявява на сайта на Народното събрание. По същия начин работиха членовете й днес - нищо не беше съобщено предварително и затова до заседанието се добраха само подбрани медии.

Последвайте ни и в google news бутон