Медия без
политическа реклама

Ларгото е със счупени плочки и след третия ремонт

Никой не иска да плати за поправянето им - според проектанта това било задължение на нарушителя, който ги е натрошил

Плаващите плочки доведоха до трети ремонт, който също се оказа некачествен.
Плаващите плочки доведоха до трети ремонт, който също се оказа некачествен.

Ларгото се оказва поредният епичен обект в София, жертва на проектантски недоразумения, некачествени строителни дейности и слаб контрол. И третият ремонт на ремонта не успя да свърши работа, показа проверка на Би Ти Ви. Противно на всякакви уверения, че нарушенията в настилката ще се отстранят, тя продължава да е натрошена и на места нестабилна. Незнайно по каква причина изпълнителят на строителните дейности не е подменил счупените плочки, а само ги е слепил. Не е ясно дали извършеният ремонт ще бъде приет и дали няма да се наложи последващ. Още няма идея за трайно решение на проблема, стана ясно от коментарите на проектанта на обекта.  

Плочките на Ларгото се продъниха и изпочупиха, като община и министерство на културата влязоха в спор по чия вина е това. От културното министерство настояват, че нито проектантът, нито строителят могат да бъдат винени, защото щетите са настъпили заради начина, по който се ползва пешеходното пространство. Не можем да спрем велосипедистите, не можем да спрем скейтбордистите, не можем да спрем малките камиончета, които поливат кашпите, възмути се преди време културният министър Боил Банов. Общината на свой ред настоя, че има проектантска грешка, защото плочките са наредени свободно. "Извършено е свободно покриване, подходящо за покриви", коментира зам.-кметът Тодор Чобанов.

И след ремонта на ремонта проектантът арх. Христо Генчев не призна, че е направил грешка. Според него плочките са натрошени при пътно-транспортни произшествия. В безсилието си да обясни как може да се преустанови това Генчев влезе в спор, че има камери, а разходите по подмяна на плочките трябва да се платят от застрахователя на колата, извършила съответното нарушение. Кой плаща, ако вас ви ударят на паркинг, попита на няколко пъти Генчев. От Регионалния исторически музей на София пък разказаха, че куполът е напукан от скейтбордисти и пешеходци, които се качвали нерегламентирано върху него. 

За да се ограничи достъпът непосредствено около купола, проектант и музей предвиждат като вариант той да бъде ограден с "естетически съобразени" кашпи. На въпрос защо ще се слагат кашпи, след като и сега при поливането на другото озеленяване плочките се разбиват, шефът на музея Борис Чилев се усъмни в това обяснение и заяви, че камиончетата били леки.

ГЛЕДНА ТОЧКА

"Ларгото стана поредната брошка от ревера на "грандиозните успехи“ на ГЕРБ", коментира във вторник лидерът на столичните социалисти Калоян Паргов на брифинг.  Според него сега има два варианта - или да се правят кърпежи, вследствие на което да бъде унищожено това емблематично за столицата пространство, или всичко да бъде започнато отначало. Паргов заяви още, че в случая не само изпълнителната власт в лицето на министъра на културата Боил Банов имал отношение и съответно отговорност, но и Столична община. По думите му проблемът ставал хроничен. "Този модел, за който ние говорим немалко време, започна да дава дефекти, и то на гърба на данъкоплатците", заключи Паргов.

ПРЕДИСТОРИЯ

Ларгото бе открито през 2016 г. след сериозен ремонт, глътнал над 15 млн. лв. Строителните дейности са извършени от фирма "Антична Сердика" ДЗЗД, като обектът има 5-годишна гаранция. Скоро след откриването куполът протече, през миналата година се появи и проблем с плочките. Междувременно се разрази и скандалът "Ало, Банов", в който записи уличават културния министър Банов в договаряне на схема за опростяване на неустойка за закъснение чрез изготвяне на неверни актове за спиране на строителството. Проверката потъна в прокуратурата. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата