Медия без
политическа реклама

МФ залага 7.4% среден ръст на доходите

Министерството повиши очакванията си за инфлацията

23 Окт. 2019
Pixabay

Финансовото министерство очаква ускорен ръст на доходите през тази и следващите три години, въпреки прогнозите за забавяне на световната и българската икономика. В есенната си макроикономическа прогноза ведомството на Владислав Горанов е завишило прогнозите си за растеж на заплатите в сравнение с пролетта. Средно за 2019 г. доходите в страната ще нараснат с 8%, а догодина със 7.4%, гласят новите очаквания на МФ. "Този растеж ще бъде подкрепен както от частния сектор, където търсенето на труд достига високи нива, така и от публичния сектор в резултат на политиката за повишаване на доходите в сектори като образование и държавно управление", посочват от ведомството.

Премиерът Бойко Борисов вече обяви, че догодина ще има ново 10% увеличение на бюджетните заплати, а минималната работна заплата ще бъде увеличена с нови 50 лв. до 610 лв.  През следващите две години обаче - 2021 и 2022 г., средният ръст на доходите ще се забави до 6.9 и 6.7%, предимно заради ограничения пред частния сектор и забавяне в ръста на заетостта. През 2020 г. безработицата ще достигне исторически най-ниското си ниво от 4.1%, а за тази година то ще е 4.4%.

Наред с ръста на доходите финансовото министерство повишава и очакванията си за инфлацията през тази година - в края на 2019 г. тя ще достигне 2.8%, което е с 0.4 процентни пункта по-високо от пролетната прогноза. Средногодишното поскъпването на стоките и услугите за 2019 г. пък се очаква да е 2.5%, вместо първоначално очакваните 1.8%. Причина за по-сериозното поскъпване на живота тази година са по-високите международни цени на енергийните стоки, особено тези на суровия нефт, както и по-силното поскъпване на хранителните стоки. През 2019 г. средната цена на суровия петрол тип "Брент" ще достигне 63 щатски долара за барел, при очаквани 61.5 в пролетната прогноза. За 2020 г. и следващите две години обаче се очаква енергийните цени да се успокоят. Цените на храните ще продължат на растат, но с по-нисък темп, а обезценката на еврото спрямо щатския долар ще бъде по-ниска в сравнение с 2019 г. В резултат на тези процеси се очаква инфлацията през 2020 г. да е по-ниска от тази година - 2.1%.

Именно на ръста на заплатите и на заетостта се разчита да има по-голямо потребление, което да формира икономическия растеж от 3.3% през 2020 г.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата