Пореден конфликт ескалира между жителите на софийския район „Младост“ и столичната администрация заради издадено разрешение за строеж в междублоково пространство. От началото на юли хората в "Младост" 4 протестират срещу решение на главния архитект на София Здравко Здравков да даде зелена светлина за изграждането на 6-етажен блок в частен имот между блокове 482, 483, 475, 485, 476 и 473А. Хората от околните кооперации се обявиха срещу „планираното безогледно презастрояване на целия квартал „Младост“ и конкретно на „Младост" 4 и поискаха спешно преразглеждане на Общия устройствен план на столицата. Инициаторите на протеста задават и въпрос защо кметът Йорданка Фандъкова не е предложила на инвеститора подходящ терен за замяна с частния, след като собствениците му са изразили готовност да направят такава. От „Младост“ 4 алармираха още, че докато са писали поредната жалба срещу строежа в този имот, други два терена в близост са били оградени с идея върху тях също да се построят нови три жилищни сгради. Заради всичко това за снощи бе планиран нов протест.
Според кмета на „Младост“ Румен Русев разрешението за строеж на 6-етажния блок е издадено на 25 юни т.г. от Здравко Здравков, като в него са спазени всички изисквания за отстояния от останалите съществуващи сгради. Русев коментира, че построяването на поредния блок в „Младост“ нямало да влоши качеството на живот в квартала. „Ще се строи един блок с три тела – едното е 6-етажно, едното е четириетажно, едното е едноетажно. Застроената площ под тези тела е 317 кв.м. Като архитект няма да се съглася, че има страшни строежи. Това, че в 7000–8000 декара, колкото е „Младост“, има един строеж, който ще има разгъната застроена площ 2378 кв.м – това са около 15 апартамента, не е никак страшно. Спазени са всички отстояния. Отстоянията до съседната сграда са точно такива, каквито са между блок 475 и 473“, коментира Русев пред БНР.
Според организаторите на протеста обаче новият строеж спазва необходимите отстояния единствено по отношение на магазина за спортни стоки, който се намира в съседство. „Явно за общината единственото заинтересовано лице е частникът с магазина. С живущите никога не са правени срещи обсъждания и не се отговаря на жалбите ни. Срещу заграждането на въпросния терен, който тогава се ползваше за паркинг, сме завеждали жалба в Столичната община още 2002 г.. Тогава ни отговориха, че засега не се планира строеж. При всяко ново заграждение се унищожава наличната растителност и дървета. Няма зелени площи, няма детски площадки и към момента едвам се разминаваме по улиците с изчакване, а за паркиране на колите и дума не може да стане“, отговориха от инициативния комитет.
ХРОНИЧНО
Конфликтът в „Младост“ 4 е поредното огнище на напрежение, което се появява в „Младост“. Последният казус преди това бе в „Младост“ 1, където жителите недоволстваха срещу проект за строеж на хотел пред бл. 73. След серия от протести през юни Столичният общински съвет отмени собственото си решение от м.г. да започне уреждане на сметки по регулация със собственика на имота.