Медия без
политическа реклама

Над 600 души са дарили кръв в София за жертвите в Кочани

Кръводаряването се извършва на три места в столицата

19 Март 2025Обновена
Изгорялата дискотека "Пулс" в Кочани
БГНЕС/ЕПА
Изгорялата дискотека "Пулс" в Кочани

Само за ден над 600 доброволци дариха кръв за пострадалите в Северна Македония, които са настанени за лечение в България. Това показват данните за вторник, предоставени от българското министерство на здравеопазването.

Най-много са били кръводарителите в Националния център по трансфузионна хематология (НЦТХ), където 218 души са изразили желание да помогнат на пациентите от трагичния инцидент в град Кочани. Други 68 души са дарили кръв УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов". Още 109 пък са кръводарителите във ВМА.

В Районния център по трансфузионна хематология (РЦТХ) Пловдив през вчерашния ден са се явили 112 доброволци. 68 са дарили кръв в РЦТХ Варна, 35 в РЦТХ Плевен и 14 в РЦТХ Стара Загора. Всички кръвни центрове отчитат, че вълната от съпричастност не стихва и към този момент.

Междувременно трите лечебни заведения, поели грижите за пациентите от Северна Македония, отчитат, че няма съществена промяна в общото им състояние. В "Пирогов" са настанени общо 9 души, като двама от тях са екстубирани, а един е с кислородна маска. Останалите пациенти продължават да бъдат на апаратна вентилация. Тежко, но стабилно остава състоянието и на останалите пациенти, настанени в МБАЛ-Варна към ВМА и УМБАЛ "Св. Георги" - Пловдив.

 

В КОЧАНИ

Министърът на вътрешните работи на Република Северна Македония Панче Тошковски съобщи, че всички жертви на пожара в дискотека "Пулс" в Кочани вече са идентифицирани. По думите му общият брой на ранените е 196 души, от които 20 са деца. Вътрешният министър уточни, че 93-ма от пострадалите се лекуват в скопски болници, а 80 са транспортирани за лечение в чужбина.

Директорът на Центъра за управление на кризи в РСМ Стоянче Ангелов заяви, че погребенията на жертвите на огнения ад в Кочани ще бъдат на 20 март, четвъртък. Те ще са в различни часове в 7 населени места в Брегалничкия регион. 

През изминалите два дни държавните търговски инспектори в Северна Македония са извършили около петдесет проверки в обекти в цялата страна, за които се предполага, че притежават лицензи за дейност „кабаре“, „нощен клуб“, „дискотека“ и „дискотека на открито“, като повече от половината са с изтекъл лиценз или без, а за някои няма никакви данни. Това съобщи на пресконференция правителственият говорител Мария Митева, предаде МИА. Митева каза, че акцията ще продължи, като ще бъдат проверени всички обществени заведения в страната.

Разрешителните за дейност като „кабаре“ струват между 2500 и 5000 евро, за „нощен клуб“ – от 5000 до 7000 евро, а за „дискотека“ – от 7000 до 10 000 евро, пояснява сайтът МКД.

За да се получи такъв лиценз, трябва да бъдат изпълнени минимални технически изисквания – санитарно-хигиенни условия, условия за безопасност на труда, опазване и подобряване на околната среда, противопожарна защита и условия за защита от шум, предвидени в закона. Собственикът трябва да има и одобрение от МВР, че са спазени условията за опазване на обществения ред и безопасността на движението. Кметът на общината отговаря за регистрирането на обществените заведения на нейната територия.

От 2007 г. по закон за изпълнението на всички тези условия е достатъчна писмена декларация от собственика, който носи пълна морална и наказателна отговорност, че са изпълнени всички условия. За да провери това, инспекторатът действа само по сигнал.

С цел преодоляване на тези пропуски, премиерът Мицкоски обяви днес промени в Закона за обществените заведения, за които ще бъде сформирана работна група. Той съобщи, че от вчера други органи към съответните институции са сформирали комисии, които да проверяват всички лицензи в страната.

Мицкоски каза, че всички нощни клубове, които не отговарят на изискванията, ще бъдат затворени.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Кочани