Медия без
политическа реклама

НС задължи Ананиев да пише план за болниците при извънредна обстановка

20 млн. лв. са раздадени допълнително в системата като бонуси за работа на първа линия с КОВИД-19

18 Юни 2020
Кирил Ананиев
Илияна Кирилова
Кирил Ананиев

Народното събрание задължи министъра на здравеопазването Кирил Ананиев в срок до 3 месеца да внесе план за организацията на работата и финансирането на лечебните заведения при извънредна епидемична обстановка. В срок до 6 месеца той трябва да извърши и внесе също така анализ на дейността на инфекциозните отделения, клиники и болници и да изготви и за тях план за ефективното им функциониране при извънредна обстановка.

Решението бе взето единодушно от депутатите след разисквания в пленарната зала, инициирани от БСП. "Не трябваше населението да бъде поставено в състояние на силен стрес поради ежедневното сутрешно и понякога късно вечерно съобщаване на статистически данни, които лесно можеха да бъдат получени в интернет. Така и не стана ясно защо в големите спортни зали бяха разгънати болнични легла по схема, подходяща за ситуация при наводнение или земетресение, но не и за медицинско лечение. Трябваше да бъде направено максималното за осигуряване на недостатъчните предпазни маски, шлемове, ръкавици и защитни облекла", критикува от трибуната доц. Георги Йорданов от левицата.

Здравният министър смята, че след първоначалните трудности от първите седмици на КОВИД-кризата, държавата е създала необходимата организация за нормалното функциониране на системата. Той за пореден път увери, че болниците няма да връщат пари, а начинът, по който се финансират за месеците на кризата, ще бъде прилагат до края на септември. Касата превежда на лечебните заведения 85% от средномесечните стойности на извършената дейност за периода, в който те почти не приемаха пациенти извън заразените с КОВИД-19.

Ананиев коментира и проблемите с изплащането на допълнителни бонуси в системата за работа на първа линия. БСП съобщи в залата, че служителите на регионалните здравни инспекции не са получили допълнителните си възнаграждения. Оказа се, че причината е статутът им на държавни служители, които получават допълнително заплащане веднъж на тримесечие. Затова за тях парите ще бъдат изплатени през юли.

Почти 20 млн. лв. са разпределени от март насам по болници, РЗИ, спешни центрове, лаборатории и Националния център по заразни и паразитни болести под формата на 1000 лв. бонус за работа на първа линия с коронавируса, показва справка за изплатените възнаграждения. Най-много медици са получили 1000 лв. през май - 4090 души от 73 болници, като общата сума е 5.7 млн. лв. За сравнение през март броят им беше едва 1718 от 37 болници, а на възникналото напрежение МЗ отвърна, че причината е по-малкият брой случаи в началото на епидемията. През април бонуси взеха 3748 медици от 64 лечебни заведения. От справката се вижда, че служителите на РЗИ получават бонуси за март - 651 души, а за април и май липсват от разпределението на средствата.

През април и май като допустима целева група по проекта бяха включени и назначените по трудов договор към общините здравни медиатори, напомнят от МЗ. По тази линия са сключени договори със 108 общини. След отчитане на извършената от медиаторите дейност, на общините ще бъдат възстановени направените разходи – в размер на брутно 610 лв. на месец за възнаграждение на медиатор. От ведомството уверяват, че извършват незабавна проверка на всеки подаден сигнал от служител за неполучен бонус.

 

Последвайте ни и в google news бутон