Медия без
политическа реклама

Парламентът дублира вчерашния си провал

След пореден неуспешен избор на председател, депутатите оставиха решаването на кризата за утре

БГНЕС
Корнелия Нинова смята, че ПП се опитва да открадне и програмата, и образа на партията й.

Днес Народното събрание затвърди монументалния си провал от вчерашното заседание. След 7 часа безплодни съвещания, провалени консултации и две процедури на избор, депутатите отново оставиха институцията си без председател. Разрешаването на кризата беше оставено за утре, когато отново се събират на заседание от 10 часа.

Опитите им днес приключиха в 17 часа с гласуване, в което за поста се съревноваваха Йордан Цонев (ДПС), Цвета Рангелова ("Възраждане") и Кристиан Вигенин (БСП). Макар че ГЕРБ-СДС и ПП оттеглиха своите номинации и се отказаха от поста, това не помогна с нищо. От ПП подкрепиха Вигенин, което беше интересно, предвид на това, че два часа по-рано соцлидерът Корнелия Нинова удари жестоко по двамата водачи на формацията Асен Василев и Кирил Петков. Герберите обаче, напук на всичките им приказки за консенсус, не се решиха да направят същата стъпка, а гласуваха за Цонев. Така отново никой не можа да събере мнозинство.

За известно време изглеждаше, че ще се стигне до съгласие около идеята временният председател Вежди Рашидов да поеме за постоянно поста, като заместниците му бъдат натоварени с практическата работа около ръководенето на парламента. За това говореха от ГЕРБ-СДС, а в един момент БСП се присъедини. Самият Рашидов обаче се отказа от отговорността.

 

ПОЛИТИЧЕСКА АТАКА

Всъщност кулминацията на днешното заседание беше яростната атака на Корнелия Нинова срещу Асен Василев и Кирил Петков. Тя се нахвърли срещу тях от парламентарната трибуна, докато те я гледаха от първия ред на залата. Повод за гнева й беше нейното усещане, че двамата се опитват да "пакетират" отново БСП заедно с партиите на статуквото.

Нинова започва по-отдалеч. Тя определи случващото се вчера и днес като "сценарий от поне година и половина", чиято цел е унищожаването на парламентарната република и многопартийната демокрация. Не назова обаче автора на сценария, а само каза, че се готви "въвеждане на еднолична власт". Подчерта също, че ако няма парламент, няма да се приеме и нов бюджет. Това означава, че нито ще има увеличение на пенсиите, нито компенсации за цените на тока.

След това Нинова премина към онова, което наистина я безпокоеше. Тя се обърна към Петков и Василев, като директно ги обвини, че се опитват да пришият на БСП етикета на "партия на статуквото". Причината е в начина, по който двамата говореха на провалените консултации по-рано днес. Тогава те твърдяха, че досегашният неуспех да се избере председател е заради "провал на задкулисните договорки". Петков и Василев рекламираха идеята си за консултациите като начин да се извади на светло, пред всички граждани, разговорът за бъдещия председател.

"Няма да позволим никой и по никакъв начин да сложи БСП в образ на някакво задкулисие ... ние не сме яли бой 6 години от мафията и задкулисието, за да си позволяваме някой, освен да ни открадне програмата, да ни открадне и образа!", нахвърли се тя върху Василев и Петков, които определено не очакваха такава атака. Твърденията й за програмата датират още от последната предизборна кампания. Тогава социалистите негодуваха, че ПП си присвоява социалните постижения на кабинета "Петков", които те смятат за свой успех.

От изявлението й се разбра, че левицата няма проблем с това да бъде избран Вежди Рашидов за постоянен председател. Това предложи ГЕРБ-СДС по-рано. В същото време, тя подчерта, че ако това не се случи, ще номинира за пореден път Кристиан Вигенин, както и направи.

Без да споменава имена, Нинова заяви, че на третия за деня председателски съвет "крехкото съгласие" за Рашидов се е разпаднало "поради различни претенции". За тези претенции обаче отказа да разкаже. "В политиката, като кажеш нещо сутринта, повтори го на обяд и следобяд", заяви недоволно соцлидерът.

 

НЕПРЕКЛОНЕН ГНЯВ

В един момент депутатите взаимно започнаха да се ласкаят, че могат да разговарят помежду си нормално. Тонът зададе Кирил Петков: "За първи път виждам нормално говорене, култура на изслушване и това, ако го задържим, ще бъде успех за народното събрание. Показваме нова политическа култура в България и това е промяна."

На тези автопохвали обаче реагира гневно Корнелия Нинова, която използва случая, за да продължи атаката срещу ПП. "Тази зала знае, че най-острият, агресивен и обиден тон сте си държали вие и ГЕРБ. Едва ли можете да отправите към нас искане. Бяхме най-диалогичните и консенсусните в правителството и винаги сме държали добрия тон", заяви лидерът на столетницата. И изтъкна, че нормалното говорене и прозрачността в дебатите е похвално, но ако не даде резултат, остава безсмислено.

 

ИДЕИ И ПРЕДСТАВИ

Преди това, след около 3-часово прекъсване, депутатите подновиха работа в опит да преодолеят кризата около неуспешния избор на председател. Първи говори Кирил Петков, който изреди критериите, на които трябва да отговаря новият председател: да има предишен опит като председател или зам.-председател на Народното събрание; да бъде "неконфликтна личност"; да разполага с общественото доверие. Накрая Петков предложи дори всяка политическа сила да номинира един-двама кандидати от друга формация, като начин да се разчупи политическото противопоставяне.

Инициативата му предизвика недоумение сред останалите депутати. Даниел Митов от ГЕРБ-СДС изтъкна, че няма начин да се определи кой например е "неконфликтна личност". Особено предвид на това, че като политици, всички в пленарната зала влизат в сблъсъци като част от политическата игра.

Тогава Десислава Атанасова - водачът на герберските депутати, предложи председателското място да се заеме за постоянно от Вежди Рашидов. Той временно ръководи парламента от вчера насам като най-възрастен депутат. Както и да му се изберат заместници, които, както изглежда, да вършат работата.

 

НЕУСПЕХ НА КОНСУЛТАЦИИТЕ

На консултациите, които така разгневиха Нинова, не се появи нито един партиен лидер. Те бяха насрочени за 12 часа, но единствено присъстваха лидерите на ПП. Така мероприятието се превърна в своеобразен брифинг на Асен Василев и Кирил Петков. Те повториха тезите си пред журналистите, че кризата трябва да се обсъжда публично, пред всички граждани, и с участието на партийните лидери. Позицията им обаче очевидно не се споделяше от другите формации.

Малко след 12 часа в зала "Запад" на парламента, където беше предвидено да се проведат консултациите, се появиха депутати от ГЕРБ-СДС. Те обаче отказаха да изчакат ПП, за да разговарят, и заявиха пред тълпата от журналисти, че само са дошли да видят какво става и кой присъства на срещата. Заключиха, че щом няма никого, значи ПП е в изолация. В същото време Асен Василев и Кирил Петков също влязоха в залата, но от ГЕРБ пак отказаха да говорят с тях.

"Истината е, че ако трябва да се провежда някакъв публичен дебат, той трябва да се проведе в зала пред всички български граждани", заяви Даниел Митов от ГЕРБ-СДС. Журналисти отбелязаха, че Василев и Петков се намират точно зад тях и нищо не пречи да дебатират. "Ако ще е лидерски дебат, то трябва да бъде с всички", отсече Митов.

 

КАТЕГОРИЧЕН ОТКАЗ

Малко преди обявеното начало на консултациите Десислава Атанасова заяви на брифинг в парламентарните кулоари, че ако някой иска да изрази политическата си позиция, трябва да го направи в пленарната зала на парламента. "Поканата за консултации ние разчитаме така: вместо да се търсят решения за хляба, се предлагат зрелища", обясни тя.

От ПП мотивираха инициативата си с това, че "задкулисните договорки" между политиците са покаали, че не дават резултат. Не обясниха обаче в какво конкретно се състоят въпросните договорки. "Това, което може да доведе до решение, е да започне един прозрачен процес и разговор пред очите на цялото българско общество", заяви Асен Василев сутринта, когато лансира идеята. Колегата му Кирил Петков добави, че това е начинът да се уверят всички български граждани, че няма задкулисни договорки. Той покани поименно водача на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов и подчерта, че на срещата трябва да дойдат "хората, които могат да взимат решения".

Атанасова беше видимо раздразнена от намека, че тя не може да взима решения и Борисов лично трябва да дойде в парламента. На собствения си брифинг тя натърти, че като председател на парламентарната група на ГЕРБ-СДС, заедно със заместника си Румен Христов и зам.-шефовете на партия ГЕРБ Даниел Митов и Томислав Дончев, са оторизирани да взимат всякакви решения от името на коалицията ГЕРБ-СДС.

В тази връзка, тя повтори обявеното по-рано от групата, че ГЕРБ-СДС оттегля кандидата си за председател Росен Желязков и повече няма да предявява претенции за поста. Атанасова призна, че политиците все още не са се разбрали дори по какви критерии да търсят обединителната фигура за председател. По думите й, герберите са съгласни третата политическа сила - това е ДПС, да номинира такъв. От движението вече го направиха - изборът им е зам.-шефът на партията Йордан Цонев.

Атанасова обаче допусна, че може да се търси човек за поста и на базата на критерия за опит. Това е намек, че може да приеме и Кристиан Вигенин от БСП, който от всички номинирани разполага с най-голям и сериозен опит за работата, тъй като нееднократно е изпълнявал длъжността на зам.-председател на Народното събрание.

 

ДЕНЯТ СЕ ПОЗНАВА ОТ СУТРИНТА

Сутринта заседанието започна от 10 часа с гласуване на четирима кандидати за председател. Нито един от тях не успя да събере мнозинство.

Вчера вечерта ПП оттегли кандидата си Никола Минчев и отхвърли идеята на ДБ за ротационно председателство. Тази сутрин се проведе председателски съвет на парламентарните групи по казуса. Отчетлив резултат от него нямаше. И в началото на днешното заседание ГЕРБ-СДС издигна претендента си Росен Желязков. Повториха номинациите си ДПС, „Възраждане“ и БСП – съответно, Йордан Цонев, Петър Петров и Кристиан Вигенин.

Ако ГЕРБ не оттеглят номинацията си за Росен Желязков, ние от "Демократична България" ще продължим да не гласуваме за него". Това заяви в ефира на Нова тв Атанас Атанасов, съпредседател на ДБ.

"Имате една последна възможност да изберете председател на парламента, защото аз малко се поуморих", обърна се водещият заседанието Вежди Рашидов към депутатите. Първо бяха гласувани последователно кандидатурите и на четиримата. Нито една не намери одобрение и на балотаж отидоха Желязков и Цонев, които бяха спечелили най-много гласове.

Всъщност Рашидов се обърка и обяви втория тур преди да бъде гласувана кандидатурата на Желязков. Това нищо не промени, само внесе малко допълнителен безпорядък в и без това хаотичното заседание. "Да видите, че който изберете, не е лесна тази работа. Вие хубаво се усмихвате, защото си седите, но видите ли ме мен", оплака се бившият културен министър, който е в напреднала възраст.

Балотажът също не помогна. Депутатите се оттеглиха в едночасова почивка, по време на която се очаква да се събере председателски съвет, за да намери различно решение на кризисната ситуация.

Безпрецедентен провал на българския парламентаризъм беляза първия работен ден на новото 48-о Народно събрание. След 6-часови спорове, депутатите не успяха да излъчат председател на парламента, въпреки че излъчиха 5-има кандидати и проведоха две процедури на избор.

Тогава в кулоарите Десислава Атанасова допусна за първи път възможността формацията й да оттегли кандидата си и да се откаже от поста, ако това ще помогне да се намери консенсус. Христо Иванов - съпредседателят на ДБ, повторно лансира идеята на десницата за ротационно председателство. Сред другите групи обаче цари съмнение, че предложението противоречи на конституцията.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?