Парното и топлата вода в София трябва да поскъпнат с 8% от октомври. Това става ясно от публикуваните разчети на Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР), след като тези дни работната група одобри исканото от "Булгаргаз" рекордно увеличение на цената на природния газ с близо 14% от началото на следващия месец.
Според разчетите в Пловдив скокът на цената на парното и топлата вода ще бъде с 9%. В Бургас и Плевен топлоенергията трябва да поскъпне с 5%, а във Варна - с 2%. Предстои обществено обсъждане на цените на топлоенергията, а окончателното решение за цената на природния газ КЕВР трябва да вземе до 30 септември.
"Няма политик и няма човек, който да не се притеснява от евентуални рискове за увеличаване на цените на енергийните ресурси, защото това влияе пряко и на бизнеса, и на битовите потребители", коментира вчера пред bTV енергийният министър Теменужка Петкова. Тя обаче обясни, че "цената на природния газ не зависи от нас, защото това е ресурс, с който не разполагаме и няма как да добиваме и разчитаме единствено на внос". Увеличението е неизбежно заради очакваните по-високи доставни цени и по-високия курс на щатския долар спрямо лева, които са пряко включени във формулата за изчисляване на цената на синьото гориво.
Петкова припомни, че има възможност цената на природния газ да бъде предоговорена с "Газпром", но не обясни защо нейните експерти и "Булгаргаз" още не са предприели необходимите стъпки. Възможност за сваляне на цените се отвори, след като Европейската комисия притисна руския монополист със заплаха за огромни санкции за злоупотреба с господстващо положение в страни от Източна Европа. Вместо да каже ясно кога България смята да се възползва от това споразумение и да поиска от "Газпром" по-изгодна цена на природния газ, Петкова витиевато заяви: "Колегите ще поставят въпроса и за цената, но първо трябва да се проведат преговори по параметрите, в които бихме желали да се движим, тъй като в споразумението между "Газпром" и ЕС ясно са указани хипотезите, свързани с цените.
ШИРОКО ЗАТВОРЕНИ ОЧИ
Енергийната министърка не вижда никакъв проблем, че Ахмед Доган е станал мажоритарен собственик на ТЕЦ "Варна". "Всеки български гражданин има право да предприема стъпки и действия във връзка със своя дейност, която би желал да развива", коментира тя пред Би Ти Ви. Досега интересите на почетния председател на ДПС бяха афиширани само в хидроенергетиката - той получи огромен хонорар за разработка за проекта "Цанков камък". Но наскоро стана ясно, че Доган е придобил 70% от ТЕЦ "Варна", при това срещу смешните 3500 лв. Теменужка Петкова видя само "конспирации и спекулации" в подозренията, че държавата е направила подарък на Ахмед Доган с отказа на ТЕЦ "Марица-изток 2" да осигурява студен резерв за енергийната система на страната. Вместо държавната централа със сделката се уреди ТЕЦ "Варна", но според ресорния министър в това няма нищо смущаващо.