Медия без
политическа реклама

Властта се оплете с BG-ALERT след мощния трус в Турция

Системата не може да предупреди за земетресение, но вътрешният министър твърди, че е предупредила

23 Апр. 2025Обновена
Картинката в някои от телефоните.
Фейсбук
Картинката в някои от телефоните.

Земетресение от 6.2 по Рихтер с епицентър в Западна Турция днес по обед бе усетено и в България, главно в Източна. Хора от Бургаска област свидетелстваха, че ги е разтресло силно, особено по високите етажи в града.

Получи се и голяма мистерия със системата за предупреждение BG-ALERT. Официално тя не е задействана, но едни потребители са получили известие на телефоните си около минута преди труса, други - не.

В самото изписване имаше разлики. На потребители във Варна, например, съобщението, получено през Google plау, известяваше епицентър Истанбул с изобразена окръжност, преминаваща през част от България. На други потребители такива специфики липсваха, имаше други. 

Официално от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" съобщиха пред БНР, че "системата за ранно оповестяване BG-ALERT не е била задействана във връзка със земетресението в Турция".

Но не дадоха допълнителни разяснения защо тогава хората са получили съобщения за тревога на мобилните си телефони.

Такива даде лично премиерът Росен Желязков. 

"Информацията, която е получена, е от платформите, които са под операционната система на "Андроид“ и нямат връзка с BG-ALERT. BG-ALERT не прави ранно предупреждение за земетресение, защото такава потенциална възможност няма нито една система, предвид характера на земетресението като бедствие. Не че системата не е сработила - тази и други системи не могат да правят масови предупреждения за земетресения", каза Желязков.

Според неговия вътрешен министър Даниел Митов обаче BG-ALERT е сработила:

„Доколкото знам, е сработила, но трябва да взема повече информация. Това, с което съм информиран - да. Не мога да кажа дали всеки човек в Бургаска област е бил предупреден. Ако има конкретен въпрос в това отношение, винаги можем да изискаме повече информация - тук е сработила, там - не… И, ако трябват някакви подобрения в системата... Винаги трябват подобрения в системата, тя не е лесна за управление, тези подобрения ще се обследват и нанасят“, заяви Митов.

По-късно ведомството на Митов - МВР, пусна официално съобщение, в което обяснява каква може да е причината за задействането на предупреждения на някои телефони:

"BG-ALERT системата за разпространение на електронни съобщения за предупреждение на населението се задейства в случаи на опасни събития (бедствия, извънредни ситуации и други представляващи заплаха за живота, здравето или имуществото) само след разпореждане от съответните компетентни органи - пишат от МВР. - Системата не е задействана във връзка с възникналото днес земетресение извън територията на страната ни.

Възможно е някои мобилни устройства да са получили известия, разпространени чрез услугата Android Earthquake Alerts (Сигнали за земетресения), която функционира само на устройства с операционна система Android. Услугата може да предупреди потребителите по време на и в кратък времеви интервал преди да започне самото земетресение, като (извън САЩ) използва вградени сензори в телефоните на потребителите, измерващи вибрации и скорост. Така мобилното устройство играе ролята на мини сеизмична станция, която подава данни и става част от свързана мрежа за споделяне на тези данни".

Земетресението стана в 12:49 часа. Според Европейския сеизмологичен център епицентърът е на 42 км югозападно от град Бююкчекмедже и на около 25 км югозападно от Силиври - в Мраморно море. Дълбочината - 12 км. 

Впоследствие е имало над 50 вторични труса, съобщи министърът на вътрешните работи Али Йерликая.

Според валийството на Истанбул над 150 души са пострадали при опит да се спасят от земетресението. Хората са се наранили, докато скачали от високо, обзети от паника, но няма жертви - както от самото земетресение, така и от паниката след него. Лечението на пострадалите е поето от болниците и няма опасност за живота им, отбелязват от истанбулското валийство.

В мегаполиса няма разрушени обитаеми сгради. В кв."Фатих" се е срутила изоставена сграда, но няма няма загинали или ранени там. Работата на съответните звена на терен продължава.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

земетресение, BG-ALERT