Медия без
политическа реклама

По една бронежилетка се пада на петима полицаи

МВР не можело да проверява дали всеки скандалджия е въоръжен

20 Септ. 2018ИВО ГРИГОРОВ
Снимка: Архив
ГДБОП си купува бронежилетки с европейски пари. Предпазните средства в МВР обаче от години не достигат.

По една бронежилетка се пада на четирима-петима полицаи. Това заяви зам.-председателят на най-големия полицейски синдикат (СФСМВР) Илия Кузманов вчера. Повод за реакцията му за липсата на оборудване стана инцидентът от вторник в столичния квартал "Илинден". Тогава психично болен мъж простреля с преправен газов пистолет полицай, дошъл на адреса по сигнал за битов скандал. Служителят бе откаран по спешност в "Пирогов", където състоянието му бе стабилизирано, но от болницата заявиха, че ще трябва да му се правят още операции.

Инцидентът повдигна и въпроси за режима на газовото оръжие. За разлика от бойното оръжие, то е на т.нар.уведомителен режим и за него не се изисква разрешение. Така на практика всеки пълнолетен може да си купи газов пистолет, без значение дали има някакво психично заболяване. Купувачът е длъжен да уведоми МВР в 14-дневен срок, но там просто регистрират информацията. "Ако за всеки сигнал за скандал правим справка дали хората, които живеят в блока, разполагат с газово оръжие, много ще се забавят нещата", коментира Кузманов.

"Бронежилетките са достатъчно малко, за да не се чувстват сигурни колегите. Говорим за охранителна полиция, защото в състава на МВР има и друг вид полиция - криминална, издирвачи, там положението е още по-лошо", заяви Кузманов пред Нова телевизия вчера.

Грижата за психично болните също излиза на дневен ред при всеки подобен инцидент. По закон прокуратурата може да иска настаняване за принудително лечение, а решението се взема от съда. Проблемът е, че няма никаква грижа след изписването от болницата. Често състоянието на болните отново се влошава и за пореден път се стига до прояви на агресия. Не са един и два случаите, когато МВР изпраща отрядите си "Кобра" или дори СОБТ да задържат психично болни, въоръжени и барикадирали се у дома. "Проблемът не е само на МВР. Министерството на здравеопазването трябва да подобри работата си и да вземе по-сериозни мерки за тези хора", заяви Кузманов. Според специалисти последващата грижа е тип социална услуга, която би трябвало да се предоставя от общините. Такива услуги у нас на практика няма.

Проблемът с бронежилетките също е стар. Дори когато ги има, не е сигурно каква защита осигуряват. Преди две години тогавашният вътрешен министър Румяна Бъчварова съобщи, че МВР се готви да бракува близо 3 хил. жилетки заради изтекла годност. Справка в регистъра на обществените поръчки сочи, че през последните две години са обявени няколко търга за бронежилетки. Два от тях са за ГДБОП и се плащат с европейски пари. Отделно от това през юли бе обявена поръчка за едва около 200 бронежилетки. В края на миналата година бе възложена и друга поръчка - за доставка на над 4000 жилетки в рамките на три години.