2000 аптеки са готови за старта на новата система за продажба на лекарства, а броят им се увеличава ежедневно, заяви Деян Денев, председател на Българската организация за верификация на лекарствата. Общо аптеките у нас са 3600, като част от тях обявиха, че ще имат огромни трудности да осигурят оборудване за новите задължителни кодове, с които ще се продават медикаментите с рецепта от 9 февруари.
Т.нар. верификация на лекарствата, която изисква всяка опаковка да има уникален код, чрез който да се проследява от производителя до аптеката, се въвежда с директива на ЕС, а целта й е да се спре продажбата на фалшиви лекарства. Тя обаче изисква наличие не само на четци в аптеките, но и на компютри и софтуер, какъвто част от тях нямат. Без тях те няма да имат право да продават лекарства с новите кодове. На пазара обаче още поне година ще има и медикаменти със старите опаковки, които могат да се продават без допълнително оборудване.
От 3600 аптеки у нас само 2300 работят със здравната каса и е сигурно, че са оборудвани с аптечен софтуер. Затова и част от останалите фармацевти протестират и искат отлагане на старта на системата. Във вторник те дори облякоха жълти жилетки. От здравното министерство пък увериха, че ще има гратисен период без глоби за аптеките без четци. Според председателя на Българския фармацевтичен съюз проф. Илко Гетов само 10 аптеки са облекли жълтите жилетки. "След като 2000 аптеки от 2300 работещи със НЗОК вече са готови за системата, това значи, че нещата ще се нормализират. Няма как да изостанем от Европа и да продължим да си водим продажбите на тефтер", допълни проф. Гетов.
Системата на верификацията ще бъде с плавен старт. "На 10 февруари няма да се случи нищо страшно, нито на 11 февруари. В период от няколко месеца системата ще се стабилизира и ще започне да оперира в пълния си капацитет", увери и Деян Денев.