Номерата на няколко банкноти от подкупа, който прокуратурата твърди, че бившият кмет на район "Младост" Десислава Иванчева и заместничката ѝ Биляна Петрова са взели, се разминават от описаните в протоколите по делото, съобщи Медиапул в понеделник. Информацията беше потвърдена пред "Сега" от адвоката на Петрова - Емануил Йорданов.
"4 или 5 банкноти имат различни номера от тези, които са посочени в протоколите. Общата стойност е между 1500 и 2000 евро", заяви той. Според него тези пари не трябва да се приемат като доказателство, при положение че номерата им се различават от действителните.
Разминаването е установено на едно от последните заседания по делото. Тогава подсъдимите поискаха да бъдат показани парите за подкупа – 72 банкноти по 500 евро и 200 банкноти по 100 евро. Съдът установи, че на лепенките, с които спецпрокуратурата е запечатала един от пликовете, в които са парите, липсва подпис на задържаната Биляна Петрова, както и номер на веществено доказателство и номер на прокурорската преписка. Адвокат Йорданов коментира пред "Сега", че има "много други нарушения", които обаче не пожела да разкрие.
Грешките при описването нямат оправдание, тъй като Иванчева и Петрова бяха държани над 7 часа на булеварда пред Спортната палата при ареста си през април м.г. Аргументът на разследващите за бруталното поведение спрямо арестантките беше, че непременно парите, намерени в колата им, трябва да се преброят и опишат на място. Зам. главният прокурор Иван Гешев и шефът на антикорупционната комисия Пламен Георгиев оправдаха действията на служителите си с необходимостта банкнотите да бъдат описани "детайлно".Така 272 банкноти се броиха и описваха цял ден, а през това време двете жени бяха с белезници на гърба, не им беше давана вода, нямаха възможност и да отидат до тоалетната.
За сравнение третият подсъдим по делото Петко Дюлгеров не беше подложен на такъв показен линч. Той беше арестуван при Народния театър, но парите у него не бяха описвани насред улицата, а в хотел.