Медия без
политическа реклама

Делото за предсрочното освобождаване на Иванчева ще се гледа в Ловеч

Върховният съд сложи точка на спора между магистратите в Сливен и Ловеч, които не искаха да разгледат процеса

25 Февр. 2025Обновена
Инанчева отива на лекар с пранги.
Фейсбук
Инанчева отива на лекар с пранги.

Върховният касационен съд сложи точка на спора между Окръжните съдилища в Ловеч и Сливен къде трябва да бъде разгледана молбата на Десислава Иванчева за условно предсрочно освобождаване. Върховните магистрати Румен Петров, Валя Рушанова и Виолета Магдалинчева отсъждат, че делото трябва да бъде гледано в Ловеч, тъй като от ноември м.г., а и към момента Иванчева се намира в белодробното отделение на болницата при затвора в Ловеч.

Този състав на ВКС пое спора за подсъдност вчера, след като първоначално определената за докладчик Деница Вълкова си направи отвод със странни мотиви. 

Бившата кметица на столичния район "Младост" дотук е изтърпяла малко повече от 4 години и 9 месеца от 6-годишната си присъда за корупция. Тя беше осъдена да лежи в затвора в Сливен, който е женски. И беше приведена там на 10 ноември 2022 г. За изтърпяно наказание се приема и предварителното задържане.

Пинг-понгът между съдилищата с делото за предсрочното освобождаване започна на 10 февруари. Тогава Окръжният съд в Ловеч трябваше да се произнесе по молбата ѝ да излезе от затвора. Вместо това обаче магистратите прекратиха производството и го изпрати по компетентност на Окръжния съд в Сливен. Окръжният съд в Сливен също прие, че не той трябва да гледа делото. И така беше повдигнат спор за подсъдност пред ВКС.

Деница Вълкова си прави отвод сега с мотива, че веднъж вече е била в съдебен състав, който се е отвеждал от разглеждането на делото за корупция срещу Иванчева. 

Тримата върховни съдии, които трябваше да се произнесат като последна инстанция по делото за подкуп срещу бившата кметица на столичния район "Младост" Десислава Иванчева, са си направили отвод. Това видя "Сега" в публичния регистър на отводите.

"Намирам, че предходният ми самоотвод от участие в наказателното производство, по което е постановена присъдата срещу осъдената Десислава Иванчева, предпоставя отвод и по настоящото съдебно производство", пише Деница Вълкова в разпореждането си.

Формално обаче Вълкова можеше да разгледа делото по спора за подсъдност, тъй като тя не се е произнасяла по същество по делото за корупция срещу Иванчева. С отвода обаче съдията се освобождава от делото, което безспорно е горещ картоф. (По темата с отводите прочетете още ТУК.)

Молбата за условното предсрочно освобождаване на Иванчева е подадена през Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" и точно от там са я пратили към съда в Ловеч. Причината е, че макар и да търпи присъдата си в затвора в Сливен, в момента тя се намира в затвора в Ловеч. Там е от миналия ноември, тъй като се лекува в болницата му. В Ловеч и София са двете затворнически болници в страната.

В Ловеч прокуратурата пледира, че делото трябва да се гледа в Сливен, защитата беше против, но в крайна сметка съдът прие тезата на прокурора. Пред журналисти адвокатът на Иванчева Калин Ангелов каза, че според него решението на съда е неправилно, защото Иванчева има заповед за преместване в затвора в Ловеч. На въпрос какво е здравословното състояние на клиентката му, той отговори: "Тежко, така да се каже. Има проблеми със зъбите, има проблеми и с белия дроб, но в крайна сметка не е моя работа да коментирам“. 

Това е втората молба за условно предсрочно освобождаване. Както "Сега" вече писа затворническата администрация е предоставила становище тя да не бъде пускана предсрочно. По закон съдът може да постанови условно предсрочно освобождаване, когато осъденият е дал доказателства за своето поправяне и е изтърпял фактически поне половината от наложеното наказание.

През август м.г. Апелативният съд в Бургас нареди бившата зам.-районна кметица на "Младост" Биляна Петрова, която беше осъдена заедно с Иванчева, да бъде освободена предсрочно от затвора. Преди това Окръжният съд в Сливен разреши Петрова да излезе предсрочно, позовавайки се и на лошото ѝ здравословно състояние. Прокуратурата обаче протестира и така казусът стигна до втора инстанция. Петрова излезе на свобода 11 месеца преди края на 5-годишната си присъда.

ПРИСЪДАТА

Делото за корупция срещу Иванчева, Петрова и Петко Дюлгеров приключи окончателно в края на 2022 г. Този процес се отличи с голяма бързина - 4 години и половина от ареста на тримата до вкарването им в затвора.

Върховните съдии Румен Петров, Спас Иванчев (докладчик) и Татяна Грозданова потвърдиха изводите на апелативната инстанция и само намалиха размера на наказанията им. Така окончателно Иванчева получи 6-годишна присъда и бе осъдена да плати 12 000 лв. глоба. Петрова - на 5 години затвор и 10 000 лв. глоба, а Дюлгеров - на 4 години затвор и 8000 лв. глоба. Накратко, съдът прие, че Иванчева с помощта на другите двама е изнудвала бизнесмена Александър Ваклин, като е бездействала с придвижването на административната му преписка, свързана със строеж в "Младост".

Времето, в което те са били в ареста (включително и домашен), се брои за изтърпяна присъда.

СЪДИЯ ВЪЛКОВА

Деница Вълкова е бивш председател на Апелативния съд в Бургас. Тя беше и зам.-министър на правосъдието в първото правителство на Бойко Борисов. Вълкова е от съдиите, които могат да се "похвалят", че държавата е осъждана заради тях в Страсбург. Тя беше докладчик по делото за клевета срещу журналистката Катя Касабова, която беше осъдена да плати 70 минимални работни заплати заради публикации за корупция в инспектората по образованието в Бургас. В крайна сметка Европейският съд по правата на човека присъди обезщетение на Касабова заради това. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Десислава Иванчева

Още по темата