Медия без
политическа реклама

Потвърдените случаи на COVID-19 у нас вече са 1300

В Плодвив ще се тестват до 1000 души на случаен принцип следващата седмица

26 Апр. 2020Обновена
Последни данни от Националния оперативен щаб за разпространението на COVID-19 у нас

Последни данни от Националния оперативен щаб за разпространението на COVID-19 у нас

Posted by bTV Новините on Saturday, April 25, 2020

Точно 1300 станаха потвърдените случаи на COVID-19 у нас по данни на Националния оперативен щаб. През днешния ден са доказани още 10 нови случая, като 7 са в София, 2 в област Кюстендил и 1 в област Пазарджик. Под лекарско наблюдение в болнични условия са поставени 301 души, като 41 от тях са в интензивни отделения и клиники.

Общата картина сочи, че към 26 април 653 от регистрираните у нас случаи на COVID-19 са на мъже, а 647 - на жени. Положителни проби за коронавирусна инфекция са дали 138 медицински служители.

Днес в областната болница в Бургас е починал 70-годишен мъж. Пациентът е страдал от онкологично заболяване. С него общият брой на жертвите на вируса става 56.

Ново огнище се оформя в Кюстендилско, свързано с работата в ТЕЦ Бобов дол. Там случаите са 13, като 12 са от региона на Дупница.

Началникът на щаба ген. Венцислав Мутафчийски не пожела по-рано днес да коментира заявеното от премиера намерение за разхлабване на ограниченията и предсрочно отменяне на извънредното положение. "Отхлабването на ограничителните мерки е политическо решение, а не на ЩабаНие имаме за задача да поднасяме обективна информация на правителството и въз основа на това премиерът да взима решение", каза той.

„Всяко разхлабване на мерките би довело до усложняване на епидемиологичната обстановка. И заради това всички държави в света вървят към увеличаване на ресурсите в здравеопазването - каза още Мутафчийски. - Виждате, заговори се за разхлабване на мерките в Германия, и вчера например гледах съобщение в немската преса – в Берлин се изграждат огромни зали, по примера на „Арена Армеец“, за подготовка за приемане на болни. Включително и в Букурещ се случва това нещо. Има ясното съзнание, че такова охлабване на мерките ще доведе до усложняване на епидемиологичната обстановка. Трябва да има единност в разбирането в обществото дали може да бъде платена такава цена. Това вече в голяма степен е политически въпрос и заради това решаващото е консенсусът и отношението на политиците за това по-нататък какво ще се направи. Експертното мнение от здравните специалисти е едно и също“.

"България преживя един пик в началото на април, след което имаше снижаване, а в момента България се катери към следващия си пик", коментира ген. Мутафчийски. "Факт е, че достигнахме стойности, които не бяха достигани. Възникват огнища с голям брой заразени, но благодарение на бързата реакция на районните здравни инспекции, те се овладяват", заяви той като посочи за пример село Паничерево и плевенския завод "Мизия". "Надявам се това да се случи и в района на Дупница - селата Ресилово и Сапарево, свързани с работата в ТЕЦ Бобов дол", посочи началникът на НОЩ."Отчита се, че всяка мярка на разхлабване би довела да усложняване на епидемиологичната обстановка", предупреди ген. Мутафчийски. Затова всички държави в света вървели към увеличаване на ресурсите в здравеопазването. "Трябва да има единност в разбирането в обществото дали може да се плати такава цена и това трябва да се реши от политиците", посочи Мутафчийски.

В момента 50% от болничните легла в София са изчерпани, а във Видин проблемът е с изчерпването на лекарски и други медицински персонал.

"Най-вероятно ще се наложи да живеем с този вирус дълго време", посочи той. Работата на промишлените предприятия не беше спряна, но последвалите събития показват, че в тези колективи лесно се заразяват големи групи от хора. Затова занапред трябва да се мисли как ще се потушават такива огнища навреме, смятат от щаба. Издадени са конкретни препоръки как в предприятията да се работи в условията на коронавирус.

Над 600 теста са направени до момента на шофьорите на градския транспорт в София и там заразените без симптоми е под 1%. Шофьорите обаче не били рискова група, защото не са пряко изложени на контакт с пътниците. 

"Когато се насочваме да изследваме големи групи хора, те трябва да са достатъчно информативни, за да има смисъл", смята д-р Ангел Кунчев. Затова щабът е препоръчал на Министерството на здравеопазването да се направи срезово проучване в Пловдив. Градът се намира в средата на страната, без много заразени и ще даде представителни данни за страната.

Освен това е с достатъчно мощна система на здравеопазване с много болници, за да се направи изследването по всички изисквания на Европейския център за заболяванията. Между 500 и 1000 души на случаен принцип ще бъдат изследвани за антитела следващата седмица в Пловдив. "Смятам, че ще намерим между 2 и 5-6% заразени", каза д-р Кунчев.

2713 души са тествани от 6 април до днес в частни лаборатории с бързи тестове за антитела, показва статистиката на сайта www.labtestcovid19.com. От тях в 58 случая са регистрирани положителни проби за антитела IgG, а в 41 случая - за антитела IgM. Първото означава, че тестваният е прекарал инфекцията, а второто, че заразата е в ранен етап. Има и 27 проверени, при които са открити и антела  IgG, и антитела IgM. Тестваните с по-бавните, но считани за "златен стандарт" PCR-тестове са 107, от които 5-ма са дали положителна проба да коронавирусСтатистиката в сайта се базира въз основа на извършени тестове от лицензирани лаборатории в страната, които са се регистрирали в системата и споделят данни.

По-късно пред "Нова телевизия" ген. Мутафчийски разкри  свое лично проучване, направено на улицата. "Изброих 25 човека. От тях 20 нямаха никакви заченъци на маски, при 4-има се носеха като лигавник, сега е модерно да се носи така и само една възрастна жена носеше правилно маска. Е то това е тъжната констатация от моето лично проучване", каза той. И допълни: "Не е задължително да стоиш само вкъщи, може да излезеш на работа, на лекар, до аптека, до магазина. Ако го направиш два-три пъти през деня, това си е една доста сериозна разходка по софийските улици. Надигна се такъв вопъл, че стоим затворени. Ние не сме стояли затворени. Гърците, сърбите, италианците, французите стояха затворени, ние – не. Едни от най-либералните мерки, но всъщност навреме наложени, дадоха резултат. В момента са напът да се провалят, защото сега съвсем не се изпълняват мерките."

Последвайте ни и в google news бутон