На първо четене парламентът прие българските системи за пътно таксуване да бъдат синхронизирани с европейските. Предложението е свързано с ангажиментите на страната ни за въвеждане на изискванията на Директива на Европейския парламент и на Съвета от 2019 г. Прави впечатление, че вносител на законопроекта е служебното правителство на Гълъб Донев.
Със законопроекта се предлагат да бъдат направени промени за съвместивост на електронни системи за пътно таксуване и за улесняване на обмена на информация за неплащане на пътни такси в ЕС. Целта на това системите да се направят оперативно съвместими е да се намалят разходите, свързани с плащането на пътни такси в ЕС. Доставчиците на европейската услуга за електронно пътно таксуване се задължават да си сътрудничат в пълна степен със структурите, събиращи пътна такса, при усилията им за правоприлагане, за да се повиши общата ефективност на електронните системи за пътно таксуване, както и правата и задълженията на доставчиците.
От "Възраждане" обаче поискаха законопроектът да бъде изтеглен, тъй като по него има 17 страници забележки от превозвачи. Така например становището на Камарата на автомобилните превозвачи повдига проблема относно собствеността на устройствата, които ще се използват. Не става ясно допълнителна или допълваща е предлаганата услуга. Допуска се, че предложенията в този си вид могат да узаконят неправомерни действия. Асоциацията за лизинг пък искат промяна на термина „ползвател”. Конфедерацията на автобусните превозвачи също е изразила негативната си оценка за предложенията.
Настимир Ананиев от ПП-ДБ обаче предложи да се удължи срокът за преработване на предложенията, да се направи работна група, на която да се поканят превозвачите, за да се изчистят текстовете, по които има разногласия.