Президентът Румен Радев очаквано наложи вето върху приетите в средата на юни промени в Закона за Черноморското крайбрежие, които предизвикаха вълна от недоволство. Новите текстове на практика забраняват т.нар. диво къмпингуване и хвърлянето на хавлии върху дюни, а в същото време отново няма мерки срещу продължаващото съсипване на плажове с багери, желязо и бетон. Именно това доведе до гражданска мобилизация, митинги и протестни шествия, оглавени от гражданската инициатива "Бетономорие" и подкрепени от десетки организации, загрижени за природата. В понеделник и обмудсманът Мая Манолова подкрепи недоволството на "зелените" граждани. Манолова обяви, че ако не последва президентско вето върху спорните законови промени, тя има готовност да сезира Конституционния съд.
Още миналата седмица държавният глава също коментира, че законодателят насочва цялата си строгост върху плажуващите граждани, а неглижира "варварското" леене на бетон на брега. Сега в мотивите си към ветото Радев обяснява, че законът задължава туристите да разполагат своите палатки, каравани и кемпери само на отредените за това места, но местата за къмпиране не са определени, липсва и регламент за ползването им. Президентът припомня също, че спорните промени са лансирани без обществено обсъждане и без обосновка. "Какъв е броят на лицата, които ще бъдат засегнати от промените? Ако всички притежатели на каравани, кемпери, любители на палатки и др. отидат в малкото оцелели къмпинги по крайбрежието, ще има ли място за всички тях? Правени ли са проучвания и разчети за капацитета на категоризираните къмпинги?", задава поредица риторични въпроси държавният глава.
Сега парламентът трябва да отговори и отново да поработи върху поправките, внесени от Искрен Веселинов, депутат от "Обединени патриоти".
Междувременно правителството внесе в Народното събрание други промени за плажовете - за концесионирането им. В мотивите ресорният министър Николина Ангелкова признава, че правната уредба за използването на черноморския бряг не е добра и че отдаването на плажовете за стопанисване от частни фирми се нуждае от ясни, прости и специфични правила - различни от предвидените в общия закон за концесиите. Затова предлага Законът за Черноморското крайбрежие да бъде дописан с три нови глави - "Възлагане на концесия на морски плаж", "Изпълнение на договора" и "Текущ контрол".
Ангелкова бе атакувана многократно от бившия вицеприемиер Валери Симеонов, че дава морските плажове в ръцете на мускулести бизнесмени с тъмно минало. Природозащитниците също критикуват все по-често министъра на туризма - както за подбора на концесионери и наематели на пясъчната ивица, така и за липсата на мерки срещу бетонирането на брега и унищожаването на дюните.
С лансираните сега промени Ангелкова бетонира пълната си власт върху плажните концесии. Предвижда се министърът на туризма да подготвя и да подписва договорите за концесия и после да организира контрола над изпълнението.