На 11-а година от управлението си кметът на София Йорданка Фандъкова представи програма за изграждане с частни инвестиции на общински паркинги в кварталите. Едната възможност е те да се строят срещу преотстъпване на фирма на право на строеж върху общински терен за срок до 30 г. и разрешение инвеститорът да събира такса и абонамент от ползвателите на паркинга. Фандъкова поясни, че общината няма да определя цената за паркирането, за да не влияе на финансовите планове на потенциалните кандидати.
Вторият вариант предвижда Столична община да учредява право на строеж на сграда в общински имот срещу ангажимент инвеститорът да изгради и паркинг, чиято собственост да се прехвърли на Центъра за градска мобилност, стана ясно при презентацията.
Въпреки че Фандъкова говори от години за необходимостта общински терени в повече райони да се предоставят за строеж на паркинги, за да се намали паркирането в зелени площи, днес бяха обявени само три имота, за които ще бъде направен опит да се намери инвеститор. Едният от тях се намира на ул. "Черковна" в близост до предстоящата за откриване метростанция в ж.к. "Хаджи Димитър" в район "Подуяне". На него може да се изгради многоетажен паркинг с до 230 места. Второто петно е до V-та градска болница на бул. "Мария Луиза" и също е непосредствено до едноименната станция на метрото. Капацитетът на този паркинг, който също се предвижда да е многоетажен, е до 320 автомобила. Третият общински имот е на бул. "Данаил Николаев" и в момента там се провежда пазарът за птици.
При представянето на програмата за строеж на общински паркинги Фандъкова лаконично призна, че положението в момента е лошо. "Темата за паркингите в кварталите засяга най-болния проблем. В последните години то става по-трудно. Изграждането на паркинги в кварталите ни помага ефективно да свалим автомобилите от тротоарите и зелените площи“, коментира тя.
Фандъкова даде да се разбере, че разчита много на районните кметове да намерят още подходящи терени за изграждането на общински паркинги с частни средства. Тя съобщи още, че приходите, които Центърът за градска мобилност събира от синя и зелена зона, ще продължат да отиват само за строеж на буферни паркинги по линиите на метрото. "С публични средства ще се строят буферните паркинги, а частни инвеститори ще строят в кварталите", заяви тя.
В момента по линиите на метрото функционират шест такива паркинга, а плановете предвиждат откриването на още три след пускането на третия метродиаметър. Те са разположени при станциите на „Околовръстния път” между кварталите „Овча купел“ и „Горна баня“; на ул. „Централна“ в „Овча купел“ и на бул. „Монтевидео“. Това означава, че тези буферни паркинги няма да започнат да работят през тази година, тъй като откриването на тази част от новия лъч на метрото е предвидена за след 2020 г. "Планирали сме и изграждането на 4 буферни паркинга до съществуващи метростанции – на „Г. М. Димитров“, „Люлин“, „Младост“ и на бул. „Джеймс Баучер“, добави Фандъкова.
Преди няколко дни представителят на гражданската организация "Спаси София" в СОС Борис Бонев съобщи, че е внесъл предложение за изграждането на 10 монтажни паркинга в различни софийски квартали, с което се цели създаването на над 3500 нови места. По три от терените са в районите "Люлин", "Младост" и "Овча купел", а един е в "Зона Б-18". Искането на Бонев е парите за тях да дойдат изцяло от общината и тя да събира приходите от дейността. Днес Фандъкова поясни, че някои от предложените терени вече се разглеждат от комисията, разработила нейната програма за строеж на обществени паркинги, но че подходът за експлоатацията при нея е различен от този на Бонев. Тя увери, че и двата доклада ще бъдат разгледани на сесия на общинския съвет.