Медия без
политическа реклама

Произволът с конфискацията ще мине без грам съпротива

13 Дек. 2018ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
БГНЕС
Георгиев, Цацаров и Цачева страстно защитиха поправката.

Правната комисия в парламента одобри скоростно без нито един глас "против" внесения преди два дни проект за промени в антикорупционния закон. С него ще се разреши на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) да иска конфискация и на хора, които са попаднали на мушката й по стария закон за отнемане на имущество. Целта е да се парира спешно тълкувателно решение на Върховния касационен съд, оповестено миналия петък. С него беше обявено, че хора като Христо Бисеров, които са оправдани по стария закон, не могат да бъдат обект на конфискация. В сходна ситуация като него са бившите министри Трайчо Трайков и Симеон Дянков, които са обвиняеми, ексбанкерът Цветан Василев, издателят Иво Прокопиев и още много други. 

Законопроектът беше одобрен с гласовете на депутатите от ГЕРБ, „Обединени патриоти“ и ДПС.  БСП и „Воля“ се въздържаха. Това означава, че скандалната поправка ще мине безпрепятствено. 

Дори опозицията не се противопостави. Филип Попов от БСП поиска единствено обсъждането на законопроекта да бъде отложено, тъй като бил внесен буквално преди ден, а от депутатите вече се очаквало да се произнесат по него. Шефът на комисията Данаил Кирилов обясни, че още от лятото насам се работело по поправки в антикорупционния закон, които били на финална фаза, когато миналия петък станало ясно тълкувателното решение на Върховния касационен съд. Затова „в ситуация на спешност“ управляващите извадили от текстовете, върху които работили, три параграфа, които били внесени като отделен законопроект. „Последиците от тълкувателното решение вече са налице – има данни за прекратени дела“, защити се Кирилов.

Той порица отсъствието на председателя на ВКС Лозан Панов, въпреки че му била изпратена писмена покана. „След като е ръководил заседанията по това тълкувателно дело, можеше да прояви институционалност и зачитане на конституцията“, отбеляза той.

„Не знам какво му е попречило да дойде. Не ми дължи отчет. Важното е, че има представител на ВКС“, отвърна присъстващият съдия Борислав Белазелков. На него се падна трудната роля да е единственият опонент на управляващите. Сам сред чужди съдията не успя да каже много.

Кирилов обяви, че не би възразил на второ четене да отпадне текстът, който постановява, че законът влиза в сила от 23 януари 2018 г., тоест ще има обратна сила.

 

НА АМБРАЗУРАТА

Шефът на КПКОНПИ Пламен Георгиев атакува съдиите, че си позволяват да дописват и променят съдържанието на закона със своето тълкуване. Правосъдният министър Цецка Цачева защити поправката с думи, дословно повтарящи мотивите към законопроекта. Тя оправда въвеждането на обратно действие с предложения законопроект - според нея в българския правен ред нямало изрична норма, която да забранява обратното действие. И вътрешният министър Младен Маринов изрази подкрепата си. Категорично зад поправките застана главният прокурор Сотир Цацаров. Той припомни решението на Конституционния съд по дело №6 от 2012 г., че гражданската конфискация на незаконно придобито имущество не е обвързана с понасянето на наказателна отговорност. „Това тълкуване не просто дописва закона, а го изменя“, обвини Цацаров съдиите.