След като не успя да пребори бързото отчуждаване на земи чрез вето, президентът Румен Радев използва още един лост срещу закона - Конституционния съд. Държавният глава сезира висшите магистрати с искане да бъдат обявени за противоконституционни и за несъответстващи на международни договори отделни разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост.
Миналия понеделник Радев наложи вето на промените, с които значително се забързват процедурите по отчуждаване на имоти, но ГЕРБ екстрено ги прегласува, а премиерът Борисов, за когото тези промени са от особен интерес покрай магистралите, в сряда нареди на министрите си: "Започвайте да строите! От "Младост" до "Тракия" тази страховита тапа трябва да се развърже незабавно".
Според новите текстове в закона съдът вече ще може да допуска предварително отчуждаване на имоти в седемдневен срок от искането, ако се налага да се защитят особено важни държавни и/или обществени интереси. Сега срокът е един месец. Една от основните цели на законопроекта е да не се бавят големи проекти по обществени поръчки. За предварителното отчуждаване трябва да бъдат изпълнени някои условия. Едно от тях например е, ако имотът е в населено място, да не е единствено жилище на собственика и да има изготвен подробен устройствен план.
В мотивите си към ветото обаче президентът Румен Радев изразява съмнение дали промените ще доведат до ускоряване изграждането на магистрали, пристанища и други национални обекти. Според него при липсата на критерии, по които МС обявява обектите с национално значение, може да се засегнат частни имоти без гаранции. Той възразява и срещу създадената неравнопоставеност между едрите и дребните земеделски собственици, които ще се обезщетяват по различен начин.