Реките в България ще бъдат изследвани за съдържание на антибиотици, предвижда една от мерките в бъдещата национална програма на страната ни за надзор на антибиотичната резистентност. Програмата ще е готова до края на годината, съобщи главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев, цитиран от Медиапул.
Идеята е в програмата да се включат мерки в областта и на хуманната, и на ветеринарната медицина за по-рационална употреба на антибиотици. Според Кунчев в областта на хуманната медицина проблемът е основно в извънболничната помощ, където изписването и самоназначаването на лечение е безконтролно, а не в болниците. Освен това в домашни условия пациентите често спират лечението си по собствена преценка, а не докато трае курсът. "Това е най-грешното - бактериите не са унищожени и така развиват резистентност, а останалото количество се изхвърля в околната среда", обясни Кунчев. Затова и предстои изследване на реките. "И сега излизат странни резултати" и при отделни тестове се откриват антибиотици във високи концентрации, обясни Кунчев. Антибиотиците попадат там като отпадък или от домакинствата, или от производства, а наличието им в реките е един от факторите за развитие на антибиотична резистентност.
Кунчев все пак смята, че и без национална програма, която ще предвижда и обучение на лекари за рационално предписване на антибиотици, нещата се подобряват. При младите лекари има рязка промяна и те никак не са склонни да предписват антибиотици както едно време, когато рецептата се попълваше още от вратата при педиатрите, коментира той.