Медия без
политическа реклама

Шабленското езеро е източено, за да се предпази резиденцията на МС

20 Март 2019
От разпратени до медиите снимки на БДЗП се вижда значително опожаряване.
От разпратени до медиите снимки на БДЗП се вижда значително опожаряване.

От Шабленското езеро е източен значителен обем вода, за да се предпази от наводнение намиращата се в съседство правителствена резиденция. Това стана ясно след сигнал на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и потвърждение от община Шабла.

По темата се включи и РИОСВ–Варна, с което случката стана парадоксална – екоинспекцията потвърди, че е разрешила прокопаване на канал в средата на февруари. В същото време констатира, че девет дни води са изтичали в морето, но в крайна сметка счете, че всичко е наред, защото езерото се било затворило само обратно.

БДЗП алармира и за опожарени стотици декари тръстикови масиви, като предположи, че и това е свързано с опазването на резиденцията. Кметът на Шабла Мариян Жечев заяви пред "Сега", че за огъня знае единствено, че е подаван сигнал на телефон 112 и екипи на пожарната са ходили на място. РИОСВ пък подмина темата с пожарищата и притесненията на еколозите.

Всичко това се случва в район от мрежата "Натура 2000". Кметът Жечев обясни, че са се наводнили избени помещения на резиденцията. След това правителствени служители поискали от общината мерки, а тя се обърнала към РИОСВ–Варна. В резултат бил прокопан канал, а източване според Жечев се е случвало многократно през годините. "Това са фактите, нищо не крием", заяви кметът. И дообясни, че след оттичането водното налягане намалява, което пък пречиствало изворите и сега течала доста по-чиста вода.

Според БДЗП нещата са почти апокалиптични: "Драстичен спад с около метър на водното ниво на Шабленското и Езерецкото езеро са установени на 9 март. В резултат на това голяма част от плитчините на влажните зони са пресушени. Тези места са ключови за пребиваването по време на миграция и гнездене на десетки видове водолюбиви птици, обект на опазване в защитените местности „Шабленско езеро“ и „Шабленски езерен комплекс“. Тези видове вече са загубили гнездовите си местообитания, тъй като гнездят в тръстиковите масиви по ръба на водоема. Каналът е широк 15-20 метра, което означава, че на практика не е имало реален контрол на изтичането на езерата". Освен това каналът бил прокопан през дюни. Подобно източване като цяло противоречи на плана за управление и идеята за защитена зона, смята БДЗП.

РИОСВ обаче счита, че е действано според плана. Прокопаването било извършено в най-тесния участък, а изпускането – съгласувано в аварийни условия.

Последвайте ни и в google news бутон