Медия без
политическа реклама

Схемата за компенсиране на работници 60:40 ще се прилага от утре

IT секторът подарява 15 000 часа труд по системите в здравеопазването

30 Март 2020

Брифинг на министрите Деница Сачева и Владислав Горанов във връзка с Постановлението на МС за изплащане на компенсации на работодатели по схемата 60/40 за запазване на работните места

Posted by Boyko Borissov on Monday, March 30, 2020

Схемата за компенсация на работниците 60:40 започва да се прилага от утре. На извънредно заседание днес Министерският съвет одобри оконателно реда за прилагане на механизма за подпомагане. "Постановлението ще бъде изпратено веднага в Европейската комисия. Очакваме одобрение от там до 24 часа", съобщи в края на заседанието премиерът Бойко Борисов. Очаква се късно днес да бъде проведен още едно извънредно заседание на кабинета, на което ще бъде гласувана актуализация на бюджета с цел осигуряване на средства за прилагане на схемата и отчитане на останалите очаквани промени в приходи и разходи. 

 

Posted by Boyko Borissov on Monday, March 30, 2020

 

 

"Обхватът на схемата 60:40 е разширена. На първо място постановлението включва списък със сектори, които са непосредствено засегнати от заповедта на здравния министър. Това са търговия на дребно в моловете, хотелиерство, рестораньорство, туристическа дейност, предучилищно образование, артистична и творческа дейност, пътнически транспорт, спортни дейности. След интензивни разговори с Банско бяха включени и други дейности. Схемата е отворена и за фирмите с отчетен спад от 20% в приходите. За база ще се използва месец март 2020 спрямо март 2019. За компаниите, създадени след март 2019 г. има отделен ред за доказване на оборотите. Трудовите отношения на служителите трябва да бъдат сключени преди обявяването на извънредното положение", обяви социалният министър Деница Сачева.

От постановлението има изключени сектори - земеделие, селско и рибно стопанство, за които ще се прилага друга схема. Изключени са и финансови и застрахователни дейности, дейности на домакинствата, хуманно здравеопазване, държавно управление, както и сектор образование, извън частните детски градини. За сектор здравеопазване има друг ред на оказване на подкрепа, уточни Сачева. Мярката няма да се прилага и за дейности на екстериториални организации и служби.

Засега схемата ще се прилага 3 месеца. Ако работодател не изплати своя принос от 40% по схемата, ще трябва да върне своите 60%. Схемата е 60:40 от осигурителния доход, има спорове по този дял, защото работодатели настояват схемата да е върху цялата цена на труда, но считаме това за неудачно. Това е абсолютно същата схема, която се прилага в Германия. Разликата е, че ние даваме помощта на работодателя, а в Германия се дава на работника, коментира още Сачева.

Няма да има ограничения за броя на служителите, за които може да се кандидатства. Ще може да се подават допълнително работници извън първоначално заявеното. Няма прогноза за броя на работниците, които ще бъдат обхванати. Само секторите, които са включени в приложението със спрян от държавата бизнес, обхващат 289 000 души. За тях ще са необходими 135 млн. лв. месечно, обясни социалният министър. 

"Що се отнася до държавните служители, в момента, в който коментираме мярка за поддържане на заетост, едва ли отговорът ще бъде започваме да съкращаваме държавни служители. В момента тече усилена работа за първоначалните мерки по актуализацията на държавния бюджет. На този етап единственото, върху което разсъждаваме, е за евентуално ограничаване на допълнителното материално стимулиране. В същото време има служители, които са на първа линия и при тях не само не може да мислим за премахване на ДМС, а точно обратното", коментира финансовият министър Владислав Горанов. За някои отделни администрации може да се мисли частично решение за допълнителното материално стимулиране. 

Горанов не пожела да влезе в детайли за очакваната актуализация на бюджета, която ще бъде гласувана днес и внесена в парламента още утре. "По фонд "Безработица" има гласувани 490 млн. лв. по памет (планираните разходи на фонда са 438.3 млн. лв. - б.р.). Нашите намерения са да добавим допълнителен трансфер от 1 млрд. лв. за мярката за компенсация на заетостта", каза само Горанов. 

 

БЕЗРАБОТИЦА

Ръстът на отчетената безработица се забавя, стана ясно от данните на социалното министерство за регистрираните в бюрата по труда. Новорегистрираните безработни от 16 март насам са 9909 души, съобщи социалният министър. В първата седмица от извънредното положение работата си загубиха 6894 души. Към 27 март безработните у нас са 213 700 души.

РЕД 

Заявленията за изплащане на средствата по схемата 60:40 ще се подават в дирекция „Бюро по труда“ по месторабота. Към тях ще се прилагат документи, необходими за определяне на размера на компенсациите. Комисия, определена със заповед на директора на дирекция „Бюро по труда”, ще разглежда представените документи и в срок до 7 работни дни от тяхното подаване ще се произнася дали работодателят отговаря на критериите за получаване на компенсациите. Информацията ще се изпраща от Агенцията по заетостта по електронен път на Националния осигурителен институт, който ще изплаща средствата. Изискванията за фирмите са олекотени максимално, проверките дали декларираните от тях данни отговарят на реалното ще се правят в последствие, коментира министър Сачева. 

ЖЕСТ В ОБРАТНАТА ПОСОКА

IT секторът ще подари безвъзмезден труд за подобряване на системите на държавата, съобщиха още след днешното заседание на кабинета от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии. "Това, което говорим последната една седмица с част от министрите в кабинета, е инициатива, която стартираме, а именно да подарим безвъзмедно поне 15 000 часа на специалисти от фирмите, които са представени в нашата асоциация - технологични фирми и фирми, които правят бизнес услуги, с цел тези часове да бъдат използвани за подобряване на системи, особено тази в здравеопазването. Така че България да излезе с едни от най-добрите системи в ЕС след тази криза", обяви Илия Кръстев, председател на асоциацията. 

"Приемаме протегнатата ръка с благодарност. Считаме, че най-спешното е да изградим националната здравно-информационна система с електронно здравно досие и електронна рецепта. Министерство на здравеопазването близо година безуспешно прави опит да възложи тази поръчка. Това ще има ефект върху най-засегнатата система в кризата", коментира вицепремиерът Томислав Дончев. 

"Надали има българин, който да не иска електронна здравна карта, електронна рецепта. Затова толкова драго ми стана - че тези млада хора мислят за работниците си, които са с високо образование. Те предлагат вместо да искат от държавата и да си седят вкъщи, предлагат да ни направят всичките тези неща. Да свършат една много полезна за народа работа. Други подобни компании дадоха продукт, който тестваме и който ще помогне за спазването на карантината и контролирането на болните. Надявам се до сряда да сме готови. Едно голямо благодаря от нас", коментира премиерът Борисов. Електронното здравеопазване обаче ще се изгражда месеци - очакването на здравния министър Кирил Ананиев е то да е готово към края на годината, за да се ползва с новата бюджетна процедура от 2021 г.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

компенсации, работници

Още по темата

ОЩЕ ОТ БЪЛГАРИЯ

ПП-ДБ се разцепи заради провала с председателя на НС

20 Ноем. 2024

Разкрита е мащабна схема за имотни измами в София, Варна, Враца

17 Ноем. 2024

ПП-ДБ подкрепиха Силви Кирилов от ИТН за шеф на парламента

18 Ноем. 2024

МВР си разрешава със закон да дебне с цивилни коли на пътя

20 Ноем. 2024

Дело за подкуп срещу прокурор е тихомълком прекратено

19 Ноем. 2024