Медия без
политическа реклама

Силвия Великова и бившият шеф на БНР ще бъдат изслушани в парламента

16 Яну. 2020
Фейсбук

Журналистката от БНР Силвия Великова и бившият генерален директор на общественото радио Светослав Костов ще бъдат изслушани следващата седмица във временната парламентарна комисия за скандала в програма "Хоризонт", решиха днес членовете й. На същото заседание ще бъдат извикани и други журналисти от националното радио, за да дадат информация по случая. На 12 септември м.г. Костов се опита да организира свалянето на водещата на сутрешния блок на "Хоризонт", а на следващия ден сигналът на информационната програма на БНР прекъсна за близо 5 ч. За скандала алармира самата Великова, която поясни пред Съвета за електронни медии, че шефът Костов й е казал, че върху него се оказва силен натиск тя да бъде свалена от ефир до избора на Иван Гешев за нов главен прокурор, тъй като хора с влияние се дразнят от начина, по който тя отразява процедурата. След това депутатите решиха да се създаде анкетна комисия, която да проучи връзката между свалянето на Великова и прекъсването на "Хоризонт" и да изясни фактите и обстоятелствата около скандала. От сформирането й досега комисията успя да се събере и да заседава по същество едва 3 пъти. На едно от заседанията през октомври бе изслушан и бившият главен прокурор Сотир Цацаров. Той обяви, че данни за престъпление има, че прекъсването на "Хоризонт" изглежда в пряка връзка със събитията от предишния ден и че предстои образуване на досъдебно производство по сигнала за принуда чрез злоупотреба с власт от и върху генералния директор Костов. Цацаров каза още, че предстои да се направи експертиза на телефонните разговори, които бившият шеф на БНР е водил, както и очна ставка между него и другият замесен в казуса със спирането на "Хоризонт" - техническият директор Пламен Костов. Резултати от тези проверки все още няма. 

 

Днес комисията обсъди три доклада на тема дали в БНР съществува плурализъм на мненията- един на СЕМ в програма "Хоризонт" и вътрешен и външен мониторинг на общественото радио. Според шефа на комисията Тома Биков и в трите мониторинга се констатира, че в БНР има плурализъм на гледните точки и на мненията. "Включително и по отношение на отразяването на самата криза. Във вътрешния мониторинг на БНР има констатирани определени нарушения, според самия мониторинг, по отношение на изразяване на лично мнение от страна на водещи, което в обществената медия по принцип е неприемливо", коментира той. Посочените имена на водещи били на Силвия Великова и на Петър Волгин.

 

Обратното мнение изрази Йордан Цонев от ДПС. "Когато говорим за свобода на словото и за плурализъм на мненията, трябва да се вижда до каква степен водещият, или предаването, или задаващият въпроси е неутрален, до каква степен създава възможност да се кажат всички мнения. Аз не смятам, че е това е така и моето мнение не е никаква тайна. Не мисля, че пристрастността в една обществена медия е въпрос, който трябва да бъде толериран", заяви той.  

Последвайте ни и в google news бутон