Да се въведе нов вид отпуск от 2 дни - за граждански и обществени задължения, който да могат да ползват хората, които са се ваксинирали срещу коронавирус. Това предлагат от КТ "Подкрепа" с промяна в Кодекса на труда и в закона за държавния служител. Идеята на синдиката е отпускът да бъде предоставян на работещите по трудово правоотношение и на държавните служители, които се ваксинират срещу COVID-19, като той бъде един работен ден след поставяне на първата доза и един работен ден след поставяне на втората доза от ваксината срещу COVID-19.
В писмо до служебния социален министър Гълъб Донев от КТ "Подкрепа" посочват, че предложеният нов вид отпуск е социално оправдан и необходим, тъй като е научно доказано, че след поставяне на ваксина в преобладаващия брой случаи хората са с намалена трудоспособност вследствие на реакция на имунната система.
"Според изнесената официална информация имунният отговор на ваксинираните в първите дни диктува различни странични ефекти, като някои от леките до умерени нежелани реакции, включват: болка в ръката на мястото на инжектиране, температура, умора, главоболие, болки в мускулите или ставите и др", пише синдикатът. Оттам смятат, че идеята им напълно кореспондира с освобождаването от работа при кръводаряване, при което се дава отпуск за изпълнение на граждански и обществени задължения, както за работниците и служителите по трудово правоотношение, така и за държавните служители.
Според КТ "Подкрепа" наличието на такава възможност при създаването на постоянна нормативна уредба би намалило и тежестта върху осигурителната система, тъй като хората с преобладаващи нежелани реакции биха се възползвали от предоставения отпуск при ваксиниране, а не от такъв за временна нетрудоспособност.
Едва ли идеята ще се посрещне радушно от работодателите, имайки предвид както масовото нежелание на българите да се ваксинират, така и противоречивите реакции на учителското съсловие при въвеждането на 2 дни допълнителен отпуск при поставяне на ваксина. Въпросните 2 дни допълнителен платен отпуск за работещите в образователните институции, които се имунизират, са в сила вече от седмица, след като бяха записани в анекс към действащия Колективен трудов договор в системата на предучилищното и училищното образование. Те ще могат да бъдат ползвани по желание наведнъж или поотделно след поставяне на първа или втора доза ваксина.
Припомняме, че при обсъждането на Отраслов съвет в МОН на въпросното предложение, чийто автор бяха отново синдикатите (те искаха дори 5 дни отпуск), против гласуваха Съюзът на работодателите в системата на народната просвета и Българската асоциация на частните училища, като от Независимия учителски синдикат се въздържаха. Учители изтъкваха, че това е дискриминация спрямо преподавателите, които не се ваксинират, както и спрямо тези, които вече са се имунизирали, но няма да получат допълнителни два дни отдих. "Не бива да се делят хората и да се създават условия за конфликти и разлика между педагозите", коментираха от гилдията.
"Впоследствие анексът беше подписан от всички социални партньори, включително от тези, които първоначално не подкрепиха идеята", посочиха обаче от МОН.