Медия без
политическа реклама

Започва преброяване на синдикати и работодатели

Процедурата е ключова за влияние върху правителството

25 Юли 2024
Пламен Димитров и Димитър Манолов - президенти на двата синдиката, които са неизменен участник в тристранния диалог.
БГНЕС
Пламен Димитров и Димитър Манолов - президенти на двата синдиката, които са неизменен участник в тристранния диалог.

Служебният екип на социалното министерство започна една от най-важните процедури в социалния диалог - признаване на национална представителност на организациите на работниците и служителите и на работодателите. Националната представителност дава право за участие в националния съвет за тристранно сътрудничество, в който се консултират всички въпроси на жизненото равнище. Освен това гарантира участие в надзорните съвети на НОИ и НЗОК - институции, които заедно администрират милиарди за пенсии и здраве.

Кандидатите за национална представителност трябва да представят документи в деловодството на Министерския съвет до 12 ноември. След това министърът на труда ще назначи комисия за установяване на наличието на критериите за представителност, в която синдикати и работодателски организации имат право да изпратят свои представители като наблюдатели, съобщават от социалното министерство.

През годините е имало не малко спорове какви да са критериите за национална представителност, тъй като времената се менят и обхватът на синдикатите например отслабва. Към момента за представителност на национално равнище синдикатите трябва да докажат най-малко 50 000 членове; структури в над една четвърт от основните икономически дейности, с членуващи не по-малко от 5% от заетите лица във всяка икономическа дейност или най-малко 50 организации с не по-малко от петима членове във всяка икономическа дейност; местни органи в повече от една четвърт от общините у нас и национален ръководен орган.

За работодателските организации изискванията са да имат 1500 членове и общо не по-малко от 50 000 работници и служители във всичките компании, които членуват в тях или поне 100 000 работници и служители на трудов договор общо за членовете. Трябва да имат също организации в повече от една четвърт от основните икономически дейности, с не по-малко от 5 на сто от осигурените по трудов договор лица във всяка икономическа дейност или 10 членове във всяка икономическа дейност. Изискват се и местни органи в повече от една четвърт от общините в страната.

Последните корекции на изискванията са от 2016 г. Националната представителност се определя веднъж на четири години. В момента с такъв статут са два синдиката - КНСБ и КТ "Подкрепа", и пет работодателски организации - БСК, БТПП, АИКБ, КРИБ и ССИ. В последните години често искат представителност организациите на ИТ сектора поради високата му добавена стойност за икономиката.

Въпреки че лицата на синдикатите и работодателите у нас са добре познати от години, не липсват и любопитни гастроли. Покойният Алексей Петров например по едно време участваше в заседанията на тристранката като изпълнителен директор на ССИ. От същия съюз в тристранките влизаше и бившият земеделски министър Мирослав Найденов. Още по-отдавна пък имаше брожения срещу издигането на "Промяна" до национално представителен синдикат. През годините се е стигало до съдебни битки между националните организации срещу различни "пришълци".

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

синдикати, работодатели

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?