Медия без
политическа реклама

Служебният кабинет си приписа небивали усилия за пенсиите

Правителството на Главчев отчете като заслуга и американското гориво в 5-и блок на АЕЦ "Козлодуй"

02 Юли 2024Обновена
EPA/БГНЕС

Регулярните задачи на правителството отново се превърнаха в големи успехи в отчета му за изминалите месеци. Днес служебният кабинет публикува какво е свършил по време на управлението си, като документът не съдържа никакви критични наблюдения. 

Интересно е пълното отсъствие от отчета на сектор "Външна политика". Какво е свършено в този сектор не се споменава. Самото назначаване на външен министър бе първото фиаско на служебния кабинет Главчев. Главчев първо поиска отстраняване на титуляра Стефан Димитров и назначаване на негово място на Даниел Митов от ГЕРБ, но това предизвика шумен скандал заради пряката политическа обвързаност на кандидата и Митов в крайна сметка сам се отказа. Така Главчев пое лично ресора и гафовете не закъсняха, най-шумният от които бе опитът за промяна на позицията на България по проекторезолюция на ООН, осъждаща геноцида в Сребреница. 

Сред постиженията се набива на очи твърдението, че правителството е направило "всичко възможно увеличението на пенсиите да е с 11%, което е по-благоприятният за българските пенсионери вариант". Правителството обаче няма нужда да полага усилия по този въпрос, тъй като парите за това увеличение бяха заложени от предходния кабинет в бюджетните закони за тази година.

Самото увеличение се прави по швейцарското правило, заложено в Кодекса за социално осигуряване. Тази година обаче предизборно бе създадена излишна драма с факта, че окончателните данни за инфлацията и осигурителния доход се оказаха по-ниски от прогнозираното и даваха по-малък процент на осъвременяване - 10 вместо 11%. Това се случва рядко, но не е прецедент и в такива случаи, както обясни и служебният социален министър Ивайло Иванов, надзорният съвет на НОИ решава процентът да е заложеният в бюджета, както и стана. В тази регулярна процедура се изчерпват и действията на кабинета по случая.

В област здравеопазване кабинетът си приписва заслуга и за първите HEMS мисии за оказване на спешна медицинска помощ по въздуха. Тези мисии обаче се чакаха от месеци, така че успешното влизане в работен режим на единствения ни засега хеликоптер също не е въпрос на извънредни усилия.

В отчета обаче не се споменава, че сега трябваше да имаме и втори хеликоптер, а доставката му се отложи чак за есента. За сметка на това се изтъква, че правителството е отпуснало близо 1 млн. лв. за дооборудване на медицинския хеликоптер, така че той да бъде пригоден за планинско спасяване, без да е необходимо кацане. Машината ще бъде снабдена също така с кувьоз за новородени и с апаратура, осигуряваща кислородотерапия от хеликоптера до линейката. Това безспорно е действие на това правителство, само че същият министър на транспорта - Георги Гвоздейков, в предишния кабинет твърдеше, че хеликоптерът идва напълно оборудван и няма нужда от нищо допълнително, когато лекари започнаха да повдигат въпроса за липсваща апаратура.

В областта на финансите служебното правителство изтъква, че е стартирало процедури по линия на еврофондовете на обща стойност 1,1 млрд. лв., но е пропуснало да спомене, че на свой ред не предвижи искането на България за предоговаряне на Националния план за възстановяване и устойчивост. 

В областта на енергетиката служебният кабинет отчита като своя заслуга, че "за първи път в своята петдесетгодишна история АЕЦ „Козлодуй“ заработи с алтернативно гориво". Има се предвид заредените 43 касети с ядрено гориво на американската „Уестингхаус“ в 5-и блок. Като успех се отчита и подписаните през месец юни два основни договора за изграждане на Вертикалния газов коридор. А също и отпуснатите 250 млн. лв. за „Мини Марица-изток“ за възстановяване на нарушените територии в Маришкия въглищен басейн. Тази сума всъщност бе гласувана от 49-о Народно събрание по предложение на ДПС и ГЕРБ.

В областта на регионалната политика и благоустройството в отчета на служебния кабинет се посочва, че още в първите дни на мандата МРРБ е възстановило работата на конкурсните комисии по избора на изпълнители на текущ ремонт и поддържане. 

Предстоящият ремонт през юли на „Дунав мост 1“ при Русе на стойност 45 млн. лв. също е в списъка със свършените дела. Включени са дори "предприети стъпки" за изграждане на тунела под Шипка.  Както и стартиралото набиране на проекти за енергийна ефективност на многофамилни жилища за 200 млн. лв. във въглищните региони на България.

От министерството на транспорта се хвалят с доставени първи 38 от общо 76 модернизирани вагона, които БДЖ закупи от „Дойче Бан“ и първият влак тръгнал на 22 юни по направление София-Бургас. Подписан е договор за доставка на 7 двуетажни влака с полската компания “Stadler Polska Sp. z o.o.”, които ще бъдат закупени със средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Финализирани са и преговорите за доставка на 35 електрически мотрисни влака по плана и е избран изпълнител.

В сектор "Правосъдие" правителството на Главчев на практика няма с какво да се отчете. Най-важната задача в момента е да бъде предложен новият Закон за съдебната власт, с който да бъдат разписани промените в системата, направени с поправките в Конституцията. В мандата на кабинета "Главчев" беше удължен срокът за обществено обсъждане на законопроекта. Опасенията са, че ще бъде даден заден ход на започналата реформа, която така или иначе загуби подкрепата на мнозинството с разпадането на сглобката. Служебният правосъден министър Мария Павлова сега е номинирана да остане в редовния кабинет на Росен Желязков.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата