Общият размер на проекта за бюджет 2022 на Столична община е рекорден - 2,078 млрд лв., което е с около 200 млн. лв. повече в сравнение с предходната година, в която също приходите бяха рекордни. Това съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова. Според нея причината за рекордните прогнозни постъпления, които администрацията залага, е увеличението с около 100 млн. лв. на средствата за заплати на учители, социални работници и работещи в здравеопазването. Парите за тях идват по линия на държавно делегираните дейности. Второто увеличено с почти 100 млн. лв. перо са ивестиционните заеми за изграждане на третата линия на метрото и на вътрешните градски рингове, които Столична община вече взе. „Именно чрез инвестиционни заеми, които София може да си позволи заради високия си кредитен рейтинг и бюджетната дисциплина, имаме възможност да продължим да строим стратегическа инфраструктура – метро и основни градски пътища“, коментира Фандъкова.
584 млн. лв. или почти 1/3 от бюджета е размерът на инвестиционната или т.нар. капиталова програма на София. 54% от нея се осигуряват от собствени средства и заеми, а остатъка – 46% или 272,9 млн. лв. от европейски програми. 15,3 млн. е целевата субсидия от държавата. Най-големият процент от инвестициите е в сектор „Транспорт“ - 211 млн. лв.. Със 92 млн. лв. ще се даде стартът на строителството на метрото към кв. „Левски“, което трябва да започне през март. „Имаме готовност да осигурим и началото на строителство през район „Слатина“, за което кандидатстваме за заем от ЕИБ. Ако процедурите за изпълнител приключат, ща можем да започнем и него. Очакваме публикуването на държавния бюджет, в който беше поет ангажимент за осигуряване на 40 млн. лв. за сметка на отрязаните средства за участъка до „Слатина“ от Плана за възстановяване. Напомням, че за да се гарантира изцяло изграждането на този 6 километров участък очакваме от Министерски съвет решение за съфинансирането през следващите 4 години“, коментира Фандъкова. 93 млн. лв. са инвестициите в метровлакове, 25 нови трамвая и 52 електробуса. 23,7 млн. лв. ще бъдат осигурени за довършването на ремонта на бул. „Цар Борис III“ и за основен ремонт на релсов път.
Вторият голям акцент в Бюджет 2022 е изграждането и основни ремонти на пътна инфраструктура, каза още Фандъкова. Общият размер на средства е 120 млн. лв. „Към тях допълнително осигуряваме 50 млн. лв. за текуща поддръжка във всички райони, от които разпределяме 10 млн. лв. и към кметовете на райони“, поясни тя.
Обектите се разпределят в две основни категории – изграждане и основни ремонти. „За изграждането осигуряваме основно средства от инвестиционния заем, който получихме. Обектите, които тази година ще изпълняваме са – бул. „Т. Каблешков“, бул. „Филип Кутев“, „Източна тангента“ – етап 1, бул. „Ломско шосе“ – етап 1, ул. „Опълченска“, бул. „Копенхаген“, бул. „Рожен“, ул. „Димитър Пешев“. Общо 16 обекта за изграждане, за които осигуряваме 62,7 млн. лв., от които 70% са заемните средства“, изчисли кметът на София.
Средствата за основни ремонти са 54,5 млн. лв., в които влизат 34 обекта и различни съоръжения. "По-големите улици, които ще бъдат основно ремонтирани през тази година, са бул. „Първа българска армия“, ул. „Кукуш“, ул. „Н. Коперник“, ул. „Народно хоро“, ул. „Народен герой“, ул. „Флора“, ул. „Емилиян Станев“, улици в т.нар. нови квартали, включително и транспортните тунели на НДК и към „Люлин“, съобщи Фандъкова. "Тази година започваме изпълнението на първите ВиК-обекти, които финансираме със средства по ОПОС. Общо 88,8 млн. лв. ще инвестираме в изграждане на водопроводи и канализация. Със 71 млн. лв. по ОПОС започваме изграждането на канализацията на „Симеоново“, „Драгалевци“, „Кръстова вада“, „Суходол“, „Обеля“, „Бенковски“, Нови Искър и квартали на Банкя. С 16 млн. лв. собствени средства ще продължим проекти за ВИК в „Овча купел“, „Връбница“, „Горубляне“, „Манастирски ливади изток“, дубльор на колектора по „Симеоновско шосе“ и др. – общо 13 обекта", посочи още тя.
В проекта за бюджет 2022 на Столична община планира 820 млн. лв. собствени приходи. Те включват две основни пера – местни данъци в размер на 457 млн. лв. (основно данъка върху имотите, автомобилите и при придобиване на имущество) и такси - 292 млн. лв., като 83% от тях е такса битови отпадъци. Останалите собствени средства са от наеми, санкции и продажби. Към приходната част на бюджета са осигурени 272,9 млн. лв. от европейски програми, 119,16 млн. лв. от целеви инвестиционни заеми, а 766 млн. лв. за финансиране на държавно делегирани дейности. 80% от средства за държавно делегирани дейности са за заплатите и осигуровките на учителите в училищата и детските градини. Останалите дейности са за държавните дейности в областта на социалните услуги, заплати на медицински персонал в училищата и яслите, в областта на културата и сигурността.