Медия без
политическа реклама

София пак иска да вкара погребалните агенции в регистър

От общината смятат, че това ще спре вандализма в гробищата

През март т.г. погребални агенции протестираха срещу предишни предложения за промени, този път в Закона за устройството на територията, свързани с тяхната дейност.
Илияна Кирилова
През март т.г. погребални агенции протестираха срещу предишни предложения за промени, този път в Закона за устройството на територията, свързани с тяхната дейност.

Столична община ще направи нов опит да регистрира погребалните агенции и каменоделците на надгробни плочи, действащи на територията ѝ. Заместник-кметът Тодор Чобанов е внесъл за обществени консултации проект за промени в Наредбата за гробищните паркове и погребално-обредната дейност на територията на Столична община. Срокът за писмени становища е до 2 октомври.

Сред основните предложения е, че фирмите за траурни услуги и майсторите на надгробни камъни, които искат да работят в София, "следва да подадат заявление заявление за вписване в информационния масив до Столична община чрез директора на общинското предприятие "Гробищни паркове" или районния кмет". В заявлението трябва да се посочи дали фирмата ще извършва погребални или каменоделски услуги, името, адресът и телефон за контакт, име на лицето, представляващо търговеца, списък на служителите. Същите данни ще бъдат видими и в бъдещия информационен масив, ако той бъде създаден.

От майсторите на надгробни плочи се иска още списък на каменоделците с приложено копие на лична карта, договор за работа и документ за придобита квалификация. Към заявлението задължително трябва да се приложи и удостоверението за регистрацията на катафалките, договор за наем, ако те не са собствени и т.н.  След приключването на работа в някое от гробищата в Столична община каменоделецът ще трябва да се снабдява с констативен протокол, подписан от негов представител.

Проектът предвижда още агенцията  и каменоделецът да показват документ за собственост или договор за наем на имота, който ползват като офис или работилница. Имотът трябва да се ползва единствено като помещение за такива цели, а договорът за него трябва да е за "не по-малко от 2 г.". Изисквания има и спрямо вида на работилниците - най-малко 25 кв. м застроена площ, оборудвана със специална техника, включваща поне една стационарна машина и 5 бр. ръчни, както и с поне 10 кв. м естествен масивен камък на склад.

Самият майстор пък трябва да има професионално свидетелство за 2-ра степен "Каменоделец", а собственикът на траурната агенция - 3-та степен по професията "Организатор на обредно-ритуални дейности". След приемането на наредбата документите ще се разглеждат от комисия от общински съветници, служители на "Гробищни паркове" и членове на браншови сдружения, е записано още в проекта.

В мотивите към него е записано, че в България към момента няма закон, който да регламентира дейността на траурните агенции, и че в гробищата на София се извършват много злоупотреби.

"Предложеният проект за изменение на наредбата има за цел да преустанови вандализма в гробищните паркове, да се подобри охраната и видът на парковете в съзвучие с европейските практики. Целта е прекратяване на изключително опасната тенденция, а именно - увеличаване на броя на жалбите на граждани, касаещи вандализъм, кражби на надгробни паметници, рамки и атрибути. Ежедневно в Столична община постъпват оплаквания на потърпевши граждани, чиито гробни места са станали обект на престъпни деяния", се казва в проекта за промени в наредбата.

Предишният опит на Столична община да създаде регистър на погребалните агенции и каменоделците не успя, след като предходните текстове на наредбата бяха обжалвани и през 2018 г. Административен съд - София град отмени целият раздел, отнасящ се до изискванията към тях. През м. г. Върховният административен съд окончателно потвърди решението на първата инстанция.

През март т. г. траурни агенции организираха протест срещу промени в Закона за устройство на територията, внесени от "Обединени патриоти", касаещи тяхната дейност. Промените предвиждаха общинските съвети да приемат наредби, определящи условията и реда за кремации, ползване на гробни места и урни. Редакциите щяха да дадат възможност още на ОбС да определят изискванията към фирмите, извършващи погребални и каменоделски услуги. Те обаче на бяха приети от бранша, който изкара катафалки из центъра на София. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата