Столична община се готви да вози организирано ученици от 1 до 4 клас от две училища в центъра на София като мярка за намаляване на замърсяването на въздуха в града. Става дума за 18-то СУ "Уилям Гладстон" и за 32-о СУ "Свети Климент Охридски". В два поредни месеца на 2021 г. автобус ще се движи по два маршрута, които са част от мрежата на градския транспорт. Всяка сутрин в учебните дни по тези трасета ще се прави по един курс, като автобусите ще спират на съществуващите спирки. Единственото изключение ще са две спирки пред самите училища - на бул. "Христо Ботев", преди светофара с "Тодор Александров" до страничния вход на 32-о училище и на ул. "Пиротска" пред 18-о училище. Родителите ще могат предварително да уведомяват ръководствата на училищата, ако смятат да се възползват от организирания транспорт.
Проектът се казва "Училищни автобуси на територията на Столична община" и се предлага от зам. кмета по транспорта Кристиан Кръстев. Той се изпълнява съвместно с екипа на организацията "Зелена София", която също е свързана с общината, и с ирландската компания Good Travel Software. "Замърсяването на въздуха е проблем в цяла София, но по време на учебната година той е особено сериозен точно около училищата. Практика е родителите да возят децата си с лек автомобил, паркирайки около входовете, което води до задръствания, а работещите двигатели отделят вредни газове. Целта ни е да създадем по-добри условия за придвижването на учениците, а едновременно с това да намалим трафика в час пик", се казва в мотивите към доклада.
На заседанието на комисията по образованието зам. кметът каза още, че са проведени разговори с директори и анкета с родители, от които е станало ясно, че над 50% от тях водят с автомобил децата си на училище и че притесненията им са за липса на безопасен маршрут, отдалечени училища и опасен трафик. Според Кръстев този проект ще елиминира тези притеснения и ще реши въпросът със задръстванията около двете училища. Към момента готовност да използват новата линия имат около 70 деца и техните родители, което означава 40 автомобила по-малко в района, допълват от "Зелена София".
Пробегът по първия маршрут ще е 5 км., като за целите на проекта се разкрива нова автобусна линия №У1. Трасето ще е от спирка "10 ДКЦ" по бул. "Стамболийски", надясно по бул. "Вардар", ул. "Божурище", ул. "Цар Симеон", надясно по "Христо Ботев", надясно по "Т. Александров", надясно по "Средна гора", надясно по "Пиротска" до 18-о СУ "Уилям Гладстон". Разкрива се и автобусна линия №У2 с дължина 4,4 км. Маршрутът от спирката е "10 ДКЦ" по бул. "Стамболийски", надясно по бул."Вардар", ул. "Божурище", ул. "Цар Симеон", надясно по "Константин Величков", наляво по "Пиротска", надясно по "Хр. Ботев" до страничния вход на 32 "Св. Климент Охридски".
Вече е ясно и какви предложения ще направи Столична община за подобряване на ситуацията с мръсния въздух в София. Създадената през януари т.г. работната група най-после излезе с проект за промени в т.нар. Механизъм с оперативни мерки, въпреки че отоплителният сезон отдавна е в разгара си. Както "Сега" писа, групата предлага облекчаване на критериите за въвеждане на т.нар. зелен билет, с който хората в София ще могат да ползват целия градски транспорт срещу 1 лв. в дни с високо превишение на нормите на фини прахови частици. Мярката се счита за една от най-работещите жителите на града да осъзнаят проблема и да бъдат стимулирани в дни с опасно високи за здравето нива на ФПЧ10 да предпочетат обществения превоз пред личните си автомобили.
След като Столичният общински съвет приеме предложенията, зелен билет ще се въвежда при 3-кратно превишение на допустимите норми на ФПЧ10- 150 микрограма на куб.м. вместо 50, а не при 4-кратно, както е в момента. Както е и досега, превишението ще трябва да се регистрира на 2 от 5-те станции за контрол на въздуха в столицата на Изпълнителната агенция по околната среда.
Друго предложение е Столична община да не осреднява 24-часовите данни за състоянието на въздуха, въз основа на които се въвежда зелен билет, за времето от 0.00 ч. до 24 ч. а да използва периода от 16.00 до 16.00 ч. Целта е администрацията да има повече и по-нормално време да предупреждава гражданите, че се задава ден с прогноза за силно запрашаване.
В същото време днес стана ясно, че управляващите в София са отхвърлили множество по-смели предложения за борба с мръсния въздух. Не е възприета идеята да се забрани или строго да се ограничи влизането с МПС, включително и служебни, в центъра. Отхвърлено е и искане да се забрани отоплението с въглища и дърва в райони, в които работи "Топлофикация" или са газифицирани. Не е одобрение и предложение за по-сериозни рестрикции за навлизането на строителни машини и на МПС с тегло над 3,5 тона. Като мярка срещу смога в рамките на работната група е обсъждана дори идея градският транспорт да стане безплатен, която също е блокирана от администрацията.
Така извън облекчаването на критериите за зелен билет, Столична община ще продължи да разчита на призиви към гражданите. Работната група предлага в дни със силно запрашаване кметът Йорданка Фандъкова да призовава ръководствата на детските градини и училищата да не провеждат никакви дейности на открито. Като нова мярка Столична община планира да моли софиянци да се придвижват чрез споделени пътувания, с велосипеди или пеша, "когато това е приложимо".