Медия без
политическа реклама

София склони по-лесно да пуска зелен билет при мръсен въздух

Продължава обаче да е под съмнение навременното прилагане на мярката

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Столична община най-после ще въведе някои нови мерки за борба с мръсния въздух, като на първо място ще облекчи условията за въвеждането на т.нар. зелен билет. С него софиянци могат да ползват целия градски транспорт срещу 1 лв. в дни с високи нива на фини прахови частици (ФПЧ10). Зеленият билет се счита за една от най-мотивиращите мерки жителите на София да осъзнаят сериозността на проблема със смога в града, да слязат от колите си и да се возят на обществения превоз. Очаква се работната група, която кметът Йорданка Фандъкова създаде през януари т.г. за справяне със замърсяването на атмосферата, да излезе с предложение прагът за въвеждането на билета да падне от сегашното 4-кратно превишение на допустимите норми на ФПЧ10 - 200 мкг. на куб.м вместо 50 мкг., на 3-кратно превишение - 150 мкг, съобщи за "Сега" човек, запознат с работата й. По-високите нива ще трябва да се регистрират поне на 2 от петте станции за мониторинг на качеството на въздуха, които администрацията следи. Окончателното решение за новите мерки ще бъде взето от Столичния общински съвет при приемане на изменения в Механизма с оперативни мерки за намаляване на замърсяването на въздуха в столицата.

Очаква се също така Столична община да започне да допуска при по-облекчени условия безплатно паркиране на коли на буферните паркинги към станциите на метрото с цел те да не влизат в центъра на града. Сега това може да се случва при нива от 151 до 200 мкг на куб.м., а след промените прагът ще падне в диапазона от 100 до 150 микрона.

В същото време опозицията в СОС критикува подготвяните промени в т.нар. система за ранно предупреждение за мръсен въздух, за която администрация твърди, че следи и прилага. Именно част от нея е и въвеждането на зеления билет. Като основен недъг на тази система се смята това, че Столична община реагира твърде бавно и със закъснение при дни с висока концентрация ФПЧ10. "Сега" поиска от общината да получи предложенията, около които работната група се е обединила, но получи отговор, че тя все още работи и не е готова с окончателен вариант. Според Симеон Ставрев от "Демократична България", който е член на работната група, почти нищо в системата по отношение на бързина и превантивност не се подобрява. "Ще го обясня с пример: в събота след 17 ч. всички си палят печките и отиват до ИКЕА. Има инверсия и/или липса на вятър и бързо навън спира да може да се диша. Столична община разбира за това чак в неделя в 16 ч., защото по Механизъм се гледа 24 ч. назад. Съответно в неделя следобед решава да активира Механизма, но това се случва в понеделник сутрин, защото е нужно време да се организират повече шофьори и коли за градския транспорт и да се пусне зеленият билет.  В същото време в понеделник сутрин започва да духа вятър и ФПЧ10 се връщат до нормалните си нива. Това значи, че да се разчита на осреднената 24-часова стойност на ФПЧ10 в някои случаи може да бъде абсолютно безсмислено", коментира Ставрев във "Фейсбук". По-късно от "Московска" 33 съобщиха, че забележките на Ставрев ще бъдат обсъдени в рамките на работната група.  

Столична община ще продължи да използва единствено данните от 5-те станции за контрол на въздуха на Изпълнителната агенция по околната среда, въпреки че през декември м.г. Фандъкова откри общинска мрежа с 22 пункта, изградена срещу близо 0,5 млн. лв. Данните от общинските гнезда обаче няма да се използват, тъй като системата "не е сертифицирана", съобщиха от опозицията в СОС. Както "Сега" нееднократно писа, чиновниците в София категорично отказват да ползват информацията от т.нар. граждански станции с мотив, че те също не са сертифицирани и в показателите им може да има отклонения.

Не е ясно също така дали и кога София ще създаде т.нар. нискоемисионни зони, за които Фандъкова говори от години и които тя обяви като основна цел при създаването на работната група. Преди 10 месеца тя каза, че в резултат от работата на експертите се очаква Столична община да започне да ограничава движението на замърсяващи автомобили в дните с отклонение от нормите за чист въздух. 

Като цяло и след приемането на промените в Механизма за борба с мръсния въздух основните мерки, с които Столична община ще убеждава гражданите да не допринасят за проблема, ще бъдат призиви не се използват за отопление въглища и дърва, а по-екологични уреди, както и да се предпочита градския транспорт пред личните автомобили, предупреждават от "Демократична България". 

Както "Сега" писа също така, заради мудна работа на администрацията София няма да може да усвои всички отпуснати й европейски средства за подмяна на стари и замърсяващи печки. При предвидено финансиране за смяната на 15 000 печки на твърдо гориво, през лятото и есента в различните райони на София бяха получени 5432 заявки на желаещи да преминат на по-екологично отопление. Реално обаче тези 5432 нови уреда също няма да заработят този сезон. Де факто до този момент Столична община обяви обществена поръчка за доставката на 140 съвременни системи, които се финансират по друг европейски проект. По него са предвидени пари за спирането на 5 000 цапащи печки в София, но тяхното усвояване също не върви гладко. Преди дни кметът Фандъкова съобщи, че прахта в София и запрашаването от почвата, заедно с горенето на дърва и биомаса, са основните причини за замърсяването на въздуха. Обобщенията са част от първото изследване за различните източници на замърсяване на атмосферата в София. "Резултатите показват, че една четвърт от запрашаването се дължи на почва и прах, която се намира в града. 23% е делът на горенето на биомаса и дърва, а 19% - на изгарянето на въглища. 16% е преносът на замърсители, които са от външни за София източници, а делът на транспорта е 9%. Конкретно в дните с превишения на нормите на ФПЧ се увеличава делът на замърсяването от горене на дърва.  Освен този метод на изследване Столична община извършва и анализ с инвентаризация на емисиите, които показват по-съществен принос на отоплението на твърдо гориво (дърва и въглища) и на транспорта", съобщи Фандъкова във "Фейсбук".   

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата