Медия без
политическа реклама

Столична община не успява да напълни буферните си паркинги

Добре работят съоръженията в жилищните зони, а най-празно стои това на "Цариградско шосе"

Илияна Кирилова

Въпреки повсеместния проблем с липсата на достатъчно места за паркиране в София градската управа не успява да оползотвори напълно потенциала на общинските буферни паркинги. Това показват отговори на кмета Йорданка Фандъкова на питане на общинския съветник Борис Бонев от "Спаси София" относно капацитета, запълняемостта и приходите от общинските паркинги.  Документът съдържа информация за пет съоръжения, разположени по протежение на метрото, които се стопанистват от Центъра за градска мобилност. Данните сочат, че властта в София има над какво да се замисли по въпроса с управлението на буферните паркинги и относно политиката си за насърчаване на тяхното използване. Поводи за размисъл има и по темата дали те се изграждат на най-подходящите за целта места, както и дали правилно се преценява къде колко паркоместа са необходими.

Както може да се очаква, най-добре работещите паркинги по трасето на подземната железница се намират в квартали и гъсто населени зони. Средната месечна запълняемост на часта от буферния паркинг на станция "Бели Дунав" откъм "Връбница", е около 85% в периода от февруари 2019 г до януари 2020 г., показват данните на ЦГМ.  За съжаление капацитетът на този паркинг е най-малък в сравнение с останалите съоръжения- 118 места. Приходите му за описания период са 9 500 лв.

Средната месечна запълняемост на другата част от паркинга на "Бели Дунав" - зона "Надежда" е около 75%. Капацитетът му е 349 места. Приходите са 49 139 лв.  През януари т.г. за него са купени 30 месечни абонамента, от които ЦГМ е получил 3 000 лв. Общите постъпления за същия месец са 4 700 лв.

Не стои така въпросът с буферните паркинги, които са разположени сравнително по-далеч от жилищата на столичани.  Този на бул. "Цариградско шосе" при Интер експо център например е най-зле функциониращият паркинг, личи от информацията. Той разполага с 1253 паркоместа, като запълняемостта му е около 40%. Общо приходите от него са 28 414 лв. През януари т.г. месечните абонаменти за същия паркинг са 12,  от които са получени 1 200 лв. Постъпленията за месеца са 1771 лв.

Въпреки че се намира в район "Лозенец", изпитващ сериозен недостиг на места за паркиране,  капацитетът на буферния паркинг на станция "Джеймс Баучер" също не се уплътнява оптимално. Местата, които са общо 577, са заети до около 75% в периода от февруари 2019 г. до януари 2020 г. Приходите от паркинг "Джеймс Баучер" са 47 653 лв.  През януари т.г. купените месечни абонаменти са 35, от които ЦГМ е получил 3 500 лв. Постъпленията за месеца са 4 545 лв.

Средната месечна запълняемост на най-новия буферен паркинг "Стадион Васил Левски" до едноименната метростанция е 60-70%. За него ЦГМ е предоставили данни за ноември и декември м.г., както и за януари т.г. Приходите за периода са близо 10 000 лв.  

Според правилата на ЦГМ буферните паркинги в София могат да се ползват безплатно през работното време на метрото от шофьрите, които имат абонаментна карта за него. В извънработно време за тях цената е 50 ст./час. За ползващите билети от 1.60, еднодневна карта или талони за 10 пътувания буферните паркинги са безплатни през първите 2 часа, след което струват по 50 ст. до края на работното време на "Метрополитен". За шофьорите, които искат да паркират в буферен паркинг, без да ползват метро, таксата е 1 лв./ч.

Преди време анкета, проведена за целите на Плана за градска мобилност, показа, че едва 2% от анкетираните шофьори са ползвали буферни паркинги вчера. Според 55 на сто от запитаните основната причина за ниския процент е липсата на достатъчно такива паркинги на подходящи места. Други мотиви са нежеланието на хората да ползват  буферни паркинги, високи цени и др.

Проблемът с липсата на места за паркиране е сред най-сериозните за почти цялата територия на Столична община. Той се признава и от кмета Йорданка Фандъкова, която защитава тезата, че общината трябва да насочва всички средства, които Центърът за градска мобилност събира за строеж на нови паркинги, за изграждането на буфери по линиите на метрото. И че останалите части на София трябва да се обслужват с публично-частно партньорство, в което частни инвеститори да строят паркинги на общински терени срещу събирането на такса за определен период или срещу отстъпено право на строеж на имота. 

В средата на юни Фандъкова обяви старт на програма за изграждане на такива паркинги, която тръгна с 3 обекта. Едновременно с това Фандъкова припомни, че след старта на втория участък от 3-тия лъч на метрото, по него ще се открият още два буферни паркинга. Единият ще е разположен на Околовръстния път между „Овча купел“ и „Горна баня“, а вторият - в „Овча купел“ 2. Преди кризата с коронавируса от Столична община обещаваха въпросният втори участък на метрото да е готов догодина.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата