До края на септември ще се извърши анализ на системата на задължителното пенсионно осигуряване, чрез който ще се идентифицират проблемите и ще се предложат конкретни мерки за подобряването й. Тристълбовият модел на пенсионното осигуряване обаче ще се запази. С анализа са ангажирани експерти от социалното министерство, министерството на финансите и НОИ, както и представители на социалните партньори, като работата по изготвянето му вече е започнала.
Това обясни социалният министър Ивайло Иванов на работна среща с Мария Луиза Кабрал – директор на дирекция „Условия на труд и социален диалог” от Главна дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване” на Европейската комисия, съобщава социалното министерство.
Анализът на пенсионната система бе един от ангажиментите в дългата управленска програма на кабинета "Денков-Габриел" за първите 18 месеца от мандата. Както е известно, кабинетът не просъществува даже една година. През това време така и не се чу нищо за въпросния анализ, дали работата по него е започнала и кой участва.
Междувременно по дискусии обикновено се заявява подкрепа за сегашната структура на системата - първи стълб от държавно обществено осигуряване, втори стълб от задължително допълнително осигуряване в универсален фонд за родените след 1959 г. и трети доброволен стълб за осигуряване. Периодично обаче "Възраждане" пробва да зачеркне втория стълб с идеи за авангардни законови промени, които нямат шанс да пробият.
Проблемите пред пенсионните системи са били тема и на днешната работна среща на социалния министър. На него събеседниците отбелязали, че демографските тенденции оказват негативно влияние върху пенсионните системи не само у нас, но и във всички страни-членки на ЕС, тъй като хората, внасящи осигурителни вноски, стават все по-малко. От друга страна, периодът на получаване на пенсия става по-продължителен, а броят на пенсионерите – все по-голям.
Министър Иванов е уверил Мария Луиза Кабрал, че с активен социален диалог и намиране на балансирани решения държавата ще успее да подготви необходимите нормативни промени, за да бъде транспонирана в срок Директивата относно адекватните минимални работни заплати в ЕС в българското законодателство.