Медия без
политическа реклама

Жандармерията пази от мародери удавените села в Карловско

И климатолог се включва в разследването на наводненията в карловско

09 Септ. 2022Обновена
Министър Демерджиев се включи в проверките по сигнали на местните жители за нерегламентирана сеч заедно със зам.-главния секретар на МВР Станимир Станев, началника на РУ-Карлово, зам.-министъра на земеделието Валентин Чамбов, както и представители на прокуратурата и следствието.
МВР
Министър Демерджиев се включи в проверките по сигнали на местните жители за нерегламентирана сеч заедно със зам.-главния секретар на МВР Станимир Станев, началника на РУ-Карлово, зам.-министъра на земеделието Валентин Чамбов, както и представители на прокуратурата и следствието.

Екипи на жандармерията от днес са ангажирани с охраната на селата Каравелово, Слатина и Богдан, които пострадаха най-много от наводненията в района на Карлово. Общо 50 служители ще патрулират на територията на трите населени, като през нощта екипите ще бъдат по три, а през деня – по един, и ще останат там, докато е нужно, съобщи МВР. Служителите ще разполагат със списък на лица от криминалния контингент от региона и стриктно ще следят за тяхното присъствие в съответното село. Ще оказват и съдействие за паркиране на автомобилите на доброволците, които всеки ден пристигат на помощ. "Нямаме сериозни сигнали до момента за кражби или повреждане на имущество, но сме длъжни да предотвратим това да се случи. Правим всичко възможно в това отношение", заяви пристигналият на място вицепремиер и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, цитиран от БНР.

И климатолог в разследването

Eкип от следователи, работили по делата за наводненията в Аспарухово, Камено и Мизия, разследват наводненията в Карловско. Това каза пред журналисти Петко Петков, следовател от Национална следствена служба, цитиран от БТА. Петков беше в групата, която посети днес за проверка горските масиви над най-тежко пострадалите от наводнението села в Карловско. Пентков информира още, че в разследването участва и доц. д-р Даниела Златунова, специалист по климатология, хидрология и география и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".

Официално са поискани количествата на валежите от Националния институт по метеорология и хидрология, всичко това ще се наложи на въпросните дерета, навсякъде ще направим допълнителни огледи, за да се види височината на водния стълб, да се установи дали той е препятстван или не от непочистените дерета, коментира Петков. Според него на този етап нищо не може да се елиминира като причина за наводненията. Количеството на валежите е голямо, на част от местата, където това се е случило, като в Аспарухово, също е имало стръмни склонове с горски фонд, където е имало незаконна сеч, допълни следователят.

Зам.-апелативният прокурор на Пловдив Румен Попов пък обясни, че крайната спирка на експертите днес е мястото, от което се смята, че е започнало бедствието - сечище като своеобразно дере. Там, по показания на свидетели, е била струпана огромна трупна маса, която е направила своеобразен бент. Той се е пропукал и е предизвикал първата вълна, посочи Попов. 

При проверката на горските масиви Демерджиев обеща държавата този път да направи повече, отколкото при други бедствия. Каза още, че се проверява изключително внимателно какво се е случило и ще бъде търсена отговорност на всички, които биха могли да бъдат съпричастни към наводнението. 

Данните за незаконна сеч дойдоха от жителите на пострадалите населени места, коментира министърът. По думите му проверките целят да се установи дали изсечените количества отговарят на разрешените. В зависимост от това дали се натъкнем на данни за извършено престъпление или нарушение, ще се предприемат наказателно-правни мерки или мерки от административно-правен характер, уточни министърът.

Демерджиев се ангажира до 10 дни административните проверки да имат резултат. Нашата задача е да констатираме всички пропуски в човешките дейности, извършени на терен, които са способствали или са могли да способстват за бедствието и да елиминираме причините и възможността такива пропуски да се повтарят в бъдеще, обясни той. 

130 млн. евро от ЕС

България очаква конкретна подкрепа от ЕС за пострадалия от наводненията район на Карловско. Това съобщи днес вицепремиерът Атанас Пеканов, който отговаря за еврофондовете, пред Нова ТВ.

"В момента готвим документацията, с която да поискаме 130 млн. евро от фонд "Солидарност", за да подпомогнем възстановяването на наводнените места в Карловско. Средствата ще могат да се използват за възстановяване на инфраструктурата и домовете на хората. Регионалното министерство работи усилено по изготвянето на искането за тези средства", каза Пеканов.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата