Недопустимо е на вчерашните събития (пред Народния театър) да се виждат малко полицаи в кадър, а десетки полицаи да бъдат насочвани да пазят хора, които няма никакви основания да бъдат пазени. Това коментира в предаването "(О)позиция" бившият служебен министър на правосъдието и на МВР Иван Демерджиев. Според него смяната на шефа на баретите, както и други смени в жандармерията са насочени "към това да могат да се ползват нерегламентирано служители от там за охрана на най-различни персони". "Мисля, че един "феномен" се охранява по този начин в най-различни хотели. Което е недопустимо", посочи Демерджиев. Според него, ако са останали някакви органи в държавата, всички това трябва да бъде внимателно проверени.
Всички тези действия трябва да бъдат внимателно проверени и да има последици. Ако са останали някакви органи в държавата.
Бившият министър не коментира поведението на служителите на МВР пред театъра в четвъртък вечерта. Но критикува ръководството на министерството. "Силите трябва да са достатъчно и да са инструктирани как да действат", посочи той. Според него случилото се "или беше допуснато умишлено, или и в резултат на груба небрежност на този, който е планирал и организирал".
Демерджиев смята, че трябва да се понесе отговорност - при всички случаи дисциплинарна, от този, който е планирал операцията. "Но отговорност носят професионалното и политическото ръководство на МВР", категоричен е той.
Юристът коментира и изтичането на протокола от разпита на бившата шефка на митниците Петя Банкова. Според него случаят има два аспекта. Единият е начинът, по който протоколите станаха обществено достояние. Вторият е по съществото на твърденията на Банкова.
Демерджиев смята, че е симптоматично как, "когато пожелае държавното обвинение, определени материали да стават достояние". "Подобно правосъдие през медиите е абсолютно недопустимо", смята той и призова прокуратурата да има еднакъв подход към всички досъдебни производства.
"Не бива да се подценява съдържанието на тези показания. В тях виждам инициали на гранични полицаи на ръководни постове, които лично аз преместих от "Капитан Андреево" и ги сложих да служат на другия край на България, защото имаше твърде много данни, че са замесени в контрабандни канали. След като си тръгнах от МВР, дни след това, тези служители са върнаха на местата им и работиха там", каза Демерджиев. По думите му Асен Василев дължи обяснение, но обяснение дължат и всички, които стояха зад това правителство.
"Странно ми е защо прокуратурата ограничи действията си в МВР до Живко Коцев? Защото съм чувал от много служители, че пред кабинета на Бойко Рашков друг бивш министър е стоял със същите тези хора многократно, придружавал ги е там, демонстрирал е близки отношения с тях. Странно е защо този човек не фигурират никъде", посочи Демерджиев по адрес на Калин Стоянов.
Колкото до действията на МВР за противодействие на търговията с гласове, Демерджиев е съгласен с президента, че министерството не оправда общественото доверие. "Най-красноречивата оценка за изборите са исканията на много политически партии за касиране. В най-новата ни политическа история няма друг такъв случай", посочи той.
Във видеото чуйте още:
- За странните отпуски в МВР в разгара на предизборната кампания и за оттеглянето на жандармерията от рискови секции.
- Би ли нарушил вътрешният министър закони, ако каже за кои партии са купувани гласове.
- Чий е вътрешният министър и пред кого се отчита.
- Намесват ли се прокуратурата и Комисията за противодействие на корупцията в политическия живот.
- Коментар на Демерджиев за избора на главен прокурор и председател на ВАС.