Поредни примери за сбъркания модел на управление и взимане на решения в Столична община излязоха наяве днес по време на дебата за актуализацията на бюджета на София, приета от Столичния общински съвет. По предложение на кмета Йорданка Фандъкова и с гласовете на управляващата коалиция ГЕРБ-СДС и поддържащите ги ВМРО-"Атака" мнозинството гласува спиране на 2,787 млн лв. за ремонта на ул. "Народно хоро" в район "Овча купел". Първоначално сумата бе заложена в инвестиционната програма на общината за т.г., но поради кризата и намалелите приходи този проект, както и други дейности и ремонти, бяха отложени поне с година. Улицата е ключова за района, но се намира в лошо състояние, а хората от квартала чакат ремонта й от години. След анонса на Фандъкова отпреди дни, че пари за "Народно хоро" т.г. няма да има, жители на "Овча купел" организираха подписка с искане решението да бъде преразгледано.
Днес Фандъкова поясни, че тя също много съжалява за блокирането на този проект, защото още преди време лично го защитавала и настоявала за неговото реализиране. „Народно хоро“ е в капиталовата програма по мое искане, включително и в моята програма, защото съм възложила този обект и за него има избран изпълнител", съобщи тя пред общинарите. След това Фандъкова уточни, че преди два месеца при нея отишъл новият кмет на района Ангел Стефанов, който бе избран миналата есен от опозиционната коалиция "Демократична България", с искане ремонтът да се направи качествено и с изграждането на широки тротоари и подземна инфраструктура. "Приех предложението му, защото е разумно. Получих и писмото му за отчуждаване на 10 частни имота, които попадат в обхвата на улицата. Преди те да се отчуждят, преди да се препроектира, ремонт не може да има. Дали това отчуждаване и препроектиране ще приключат в рамките на строителния сезон – най-вероятно не", призна Фандъкова. Тя обаче не поясни защо ремонтът на "Народно хоро" не е бил планиран с по-широки тротоари и подземна инфраструктура още тогава, когато тя е започнала да се бори за него, както и защо работата по отчуждаването на частните имоти не е започнала досега.
Сходен казус са получи и с минералната баня в Горна баня, от чийто ремонт също се отнемат 700 000 лв. с аргумент, че обектът има нужда от препроектиране. Срещу спирането на дейностите по възстановяването на рушащия се паметник на културата с местно значение също се събират подписи с настояване обектът да бъде завършен през 2020 г. "Бихме искали съдбата на една от нашите бани да не последва нелеката участ на „Двойната къща“, Царските конюшни, складовете на Кудоглу в Пловдив и други, чиято символична стойност надминава дори най-дългия кметски мандат", се казва в призива- Само за няколко дни под петицията за ул."Народно хоро" и банята в Горна баня са събрани над 1 200 подписа.
На днешното заседание на СОС управляващите не подкрепиха нито едно предложение на опозицията за оптимизиране на приходите и разходите. От ГЕРБ не коментираха по същество искането на независимия Борис Бонев това да се случи и чрез реформа в администрацията на София. Бонев предложи конкретно сливане на петте дружества, управляващи общинските пазари, в едно с намаляване на броя на директорите, надзорните съвети и администрацията. Не бе взето под внимание и искането за реформа в Центъра за градска мобилност. В същото време мнозинството гласува предложението на Карлос Контрера от ВМРО за отпускане на допълнителен 1 млн. лв. за поставяне на още камери по улиците.
Както "Сега" писа, при гласуваната днес актуализация на бюджета приходите и разходите за годината се намаляват с по 23,64 млн. лв, което засяга редица планирани ремонти и инвестиционни проекти в столицата. Фандъкова каза днес, че през втората половина на година ще има още една актуализация. През февруари парламентът на София гласува бюджет на общината в размер на 1 милиард и 722 милиона лева. От тях 475 млн. лева бяха заложени в капиталовата програма. След гласуването днес се отлага ремонтът на тунела при НДК, обновяването парка „Заимов“ и градината „Св. Георги“ и др.. Засега с 400 000 лв. намаляват заложените средства за разширяване на централните гробища.
При обявяване на плана за актуализация на бюджета Фандъкова изрично подчерта, че не се предвижда забавяне по стратегически обекти за общината -метрото, транспортните връзки от вътрешния ринг и връзките с околовръстния път, строителството на нови детски градини и ясли, средствата за миене и чистене, инвестициите в общински болници и ДКЦ. Преди дни Фандъкова поясни, че очакванията на експертите са кризата да се задълбочи и да има отражение върху публичните финанси и през 2021 г. Затова плановете на Столична община са да вземе заем за изграждане на липсващите участъци от вътрешния градски ринг – бул. „Тодор Каблешков“, бул. „Филип Кутев“ и връзките с околовръстния път – Източна тангента, Ломско шосе, бул. „Рожен“.