Изолацията по домовете заради коронавируса ще ни донесе и по-високи сметки за ток. Принудени да си стоим и да работим вкъщи, неминуемо използваме в по-голяма степен електрически уреди - осветителни тела, електронна техника, по-често приготвяне на храна, както и по-интензивно отопление в дните с ниски температури.
Прилагането на мерки за енергийна ефективност би могло да спести до 20% от разхода за енергия, без да наруши спокойствието и уюта на домакинството, напомнят от ЧЕЗ. И дават няколко съвета за икономии, като например да се използват енергийноефективни лампи, дрехите да се перат на 30 градуса, а електроуредите да се изключват от мрежата, когато не се използват.
Икономии при отоплението с ток могат да се постигнат с намаляване на температурата в помещенията с 1 градус. Това ще понижи потреблението на ток с до 10%. Подгряването на водата в бойлера до 55 градуса, вместо 60, също може да намали сметката с до 10%. А изключването на електрическите уреди от контакта, когато не се използват, може да свие разходите за електричество с до 5%.
Друга хитринка е при готвене да се използва остатъчната топлина на фурната, като тя се изключва 10 минути преди края на времето за печене. Това може да спести до 18% от сумата, която се заплаща за тока за нейната работа. Близо 20% икономия осигурява готвенето с капак и използването на тенджера под налягане. По-малко енергия е нужна и при готвене в керамични или стъклени съдове. Те задържат по-добре топлината. Дъното на съдовете пък е добре да е с размера на котлона, както и да е дебело и съвсем равно - неравност от 1 мм на дъното води до преразход на 15% ток.
От 6 до 10% в сметката за ток се пада на осветлението. Замяната на крушките с енергоспестяващи - например компактни луменисцентни или светодиодни (LED), може да осигури до 80% икономия на енергия от осветление.