Медия без
политическа реклама

СПЕСТИ

Кога се връщат пари за дефектна стока

За рекламация търсете продавача, не производителя, съветват от КЗП

07 Февр. 2020
Pixabay

Случва се да купим стока, която се оказва с някакъв дефект. Какво трябва да знаем, когато тръгнем да я връщаме? Комисията за защита на потребителите дава полезни разяснения по темата:  

Потребителите обикновено настояват да им бъдат върнати парите за повредената стока. Но според европейското законодателство продавачът първо трябва да предложи безплатен ремонт или замяна на изделието. Връщането на пари е опция само когато продуктът не може да се поправи или складовите наличности са изчерпани и няма как да бъде заменен. Ако след три ремонта в рамките на двугодишния гаранционен срок възникне нов  дефект, потребителят вече може направо да развали договора.

В някои случаи правото на рекламация може да отпадне. Например, ако стоката не е употребявана по предназначение или съгласно указанията на производителя. „Когато потребителят сам я е повредил, изпуснал, счупил, тогава продавачът няма как да носи отговорност за тази повреда. Гаранционната отговорност е за фабрични дефекти. Ако дефектът се прояви до шест месеца след покупката, той се счита за производствен и при възникване на спор търговецът е този, който следва да докаже, че потребителят е въздействал върху стоката неправомерно“, обясни Игнат Арсенов от КЗП пред националното радио.

Винаги имате право да предявите рекламация - независимо каква е стоката и как е купена - в магазин, на сергия, онлайн или при някаква презентация, разясняват от Комисията за защита на потребителите (КЗП).

Второ, търсете продавача, не производителя или друго лице. Той носи отговорност за всяко несъответствие на стоката и е длъжен да намери решение на проблема - ремонт, замяна, връщане на пари.  

Клиентът трябва да занесе заедно със стоката и документа за продажбата. „Рекламацията се вписва в регистър, а търговецът съставя протокол, в който описва проблема.  Решението трябва да бъде намерено в рамките на  месец. Ако потребителят не е доволен, може да потърси помощ от КЗП. Към КЗП действат помирителни комисии, които обикновено разрешават спора, като купувачът и продавачът на нефелата стока подписват споразумение. Ако и това не помогне обаче, остава последната стъпка - завеждане на дело в съда.

 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

пазара, шопинг, стоки, онлайн

Още по темата