Медия без
политическа реклама

Законът определя кога няма такси по граждански дела

 Красимир Добрев
Красимир Добрев

По какъв начин може да се иска освобождаване от такси и разноски по гражданско дело?

О.С., София

 

По водене на делото се събират държавни такси върху цената на иска и разноски за производството. Когато искът е неоценяем, размерът на държавната такса се определя от съда. Когато предмет на делото е право на собственост или други вещни права върху имот, както и по исковете за съществуване, за унищожаване или за разваляне на договор с предмет вещни права върху имот и за сключване на окончателен договор с такъв предмет, размерът на държавната такса се определя върху една четвърт от цената на иска.

Това са само част от правилата, свързани с таксите и разноските, които се дължат и плащат при воденето на едно гражданско дело. Те са посочени в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) и са важна част от делата. Затова и хората трябва да ги имат предвид винаги преди да се обърнат към съда. Защото понякога таксите и разноските може да се окажат в неочакван размер.

Държавната такса се събира при предявяване на искането за защита или съдействие и при издаване на документа, за който се плаща такса, съгласно тарифа, приета от Министерския съвет, разпорежда ГПК. Пак в кодекса са заложени и правила за разноските. Изрично е посочено, че всяка страна предварително трябва да внесе в съда разноските по действията, които е поискала. Сумите за разноски по действия по искане на двете страни или по инициатива на съда се внасят от двете страни или от едната страна според обстоятелствата. Има и опция за принудително събиране на разноски. Ако страната остане задължена за разноски, то съдът постановява определение за принудителното им събиране. Важно е да се знае и че във всеки акт, с който приключва делото в съответната инстанция, съдът се произнася и по искането за разноски.

И тук стигаме до възможностите, свързани с освобождаване от такси и разноски. Според чл. 83 от ГПК такси и разноски по производството на делата не се внасят от ищците, когато те са работници, служители и членове на кооперации, но само в случаите по искове, произтичащи от трудови правоотношения. Не плащат такси и разноски и ищци по техни искове за издръжка. Няма такива и по исковете, заведени от прокурор. Без такси и разноски е и ищец, когато води дела за вреди от непозволено увреждане от престъпление, за което има влязла в сила присъда.

Такси и разноски по съответното дело не се внасят и от физически лица, за които е признато от съда, че нямат достатъчно средства да ги заплатят. За целта се подава молба до съда. Към нея трябва да бъдат приложени няколко документа. Това става ясно от разпоредбата на закона, според която, за да освободят лице от такси и разноски, магистратите вземат предвид доходите на лицето и на неговото семейство. Както и семейното положение, имущественото състояние, задължително удостоверено с декларация. Вземат се предвид и здравословното състояние, трудовата заетост, възрастта. 

В случаите, в които съдът удовлетвори молбата на съответния човек, разноските по производството се плащат от сумите, предвидени от бюджета на съда. Важно е да се отбележи, че когато делото е решено в полза на лице, освободено от държавна такса или от разноски по производството, осъденото лице е длъжно да заплати всички дължащи се такси и разноски. Тогава съответните суми се присъждат в полза на съда.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата