Медия без
политическа реклама

България ще се презастрахова с ваксини за 400 млн. лв.

Изненадващо се оказа, че ще имаме много повече отколкото ни трябват

13 Ноем. 2020

Ден след като здравният министър Костадин Ангелов обяви, че България е заявила интерес само към три от шест ваксини срещу коронавируса, очаквани на ниво ЕС, премиерът Бойко Борисов свика извънредно заседание на МС и го опроверга. "България участва в пълното портфолио с всички седем ваксини от общата европейска инициатива за производство и доставка на бъдещи ваксини срещу COVID-19. Това беше потвърдено на днешното извънредно заседание на Министерския съвет, на което правителството прие решение за участие на страната ни в преговори за закупуване на поредния договор по темата – този с компанията “Johnson”", съобщи правителствената пресслужба. На заседанието стана ясно, че страната ни е готова да се презастрахова със заявки за всички разработвани ваксини, за да не рискува вариант, в който да остане без достъп до някой от продуктите. Това ще коства на бюджета огромна сума - около 380 млн. лв. и други 120 млн. лв. за логистика, като придобитото количество ваксини - 12-13 млн. броя, ще надхвърли сериозно нуждите ни, разбра се след заседанието. 

Според прессъобщението на кабинета включването на България в преговори за закупуване на евентуални ваксини по поредния договор на ЕК - с Johnson & Johnson, e естествено следствие на решението на страната ни да участва солидарно в инициирания от Брюксел фонд за борба с вируса, през който ще бъдат подпомогнати научноизследователските разработки за откриване на ваксини и лечение. "България участва във всички видове разработки като инвеститор, както абсолютно всички други европейски държави членки на ЕС – дисциплинирано, изпълнявайки указанията на ЕК. За да имаме готовност по най-бързия начин, яви ли се ваксини да можем да я придобием, да я приложим. Затова днес реагираме светкавично“, е заявил Борисов на извънредното заседание на МС.

Пред колегите си финансовият министър Кирил Ананиев е уточнил, че в момента има 7 ваксини в напреднала фаза на разработка, като всяка страна има квота за определени количества. "За България определената квота надхвърля нуждите и е на стойност близо 380 милиона лева. Ако към стойността на ваксините се добавят и останалите разходи за логистика и за съхранение, разходите се предвижда да надхвърлят половин милиард лева", е обяснил Ананиев. По данни на МЗ така страната ни ще придобие много голям брой ваксини - 12-13 млн.

„Нямаме друг полезен ход освен да се включим солидарно с всички европейски страни. Добре е да имаме различни набори от ваксини. Смущаващо е, че ще се сдобием с толкова голям брой ваксини и на такава огромна цена. Но явно така е измислен механизмът, по който се работи в ЕС“, заявил е и председателят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски, който отдавна не се е изявявал публично. Главният здравен инспектор също счита, че България няма да може да се възползва от толкова голям брой ваксини, а според Ананиев заради обемите решението трябва да мине и през ЕС. 

От прессъобщението на МС не става ясно кое е породило нуждата от извънредно заседание на кабинета и защо позицията днес е коренно различна от заявяваната неведнъж от Костадин Ангелов. Според Ангелов страната ни няма интерес към три от разработваните ваксини, защото изискват много ниски температури на съхранение и това прави логистиката изключително сложна. От здравното министерство не посочиха компания, но от обясненията се разбра, че по тази схема страната ни не възнамерява да преговаря за най-напредналата разработка с неочаквано висока ефективност от 90% - на компаниите BioNTech-Pfizer.

От BioNTech-Pfizer вече обявиха, че ще искат спешно разрешение за употреба на ваксината, а тя вече е в производство, като до края на годината се очаква да има 50 млн. дози (за една ваксинация са необходими две дози). Ваксината им обаче трябва да се съхранява при минус 80 градуса и това изисква сложна логистика и специални фризери.

Не е ясно и защо се твърди, че България няма начин да откаже, като механизмът за доставки предвижда възможност за отказ. "Ако в споразумението за предварително закупуване се предвижда задължение държавите членки да закупят дози ваксини (дори когато в споразумението за предварително закупуване са предвидени и допълнителни дози по избор), държавите членки разполагат с 5 работни дни, за да уведомят дали желаят да се откажат от тази възможност. Договорът се подписва само когато най-малко четири държави членки са готови да бъдат обвързани с него", гласят разясненията на Брюксел, изпратени до в. "Сега" малко по-рано днес.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?