Регулаторите в Европа и САЩ ще разгледат данните от клиничните изпитвания на иРНК ваксината срещу Covid-19 на фармацевтичната компания Moderna и ще решат дали е достатъчно безопасна и ефективна, за да бъде пусната в продажба. Данните сочат, че ваксината работи на 94%. Очаква се Американската администрация по храните и лекарствата да се прознесе на 17 декември. Базираната в Масачузетс компания Moderna получи 2,48 милиарда долара за разработване на ваксината и беше ключова част от операцията Warp Speed на администрацията на Доналд Тръмп, припомня вестник ''Гардиън''.
От Moderna казват, че се надяват скоро да получат одобрение от Обединеното кралство, след като и там се разгледат резултатите от клиничните изпитвания, в които са участвали 30 хиляди доброволци - включително и възрастни хора от високорискови групи. В тези проучвания 15 хиляди души са получили истинската ваксина, докато останалите участници са получили плацебо. Няма съобщения за сериозни нежелани реакции. По време на проучванията 185 души от плацебо групата са се разболели от Covid-19, някои от тях тежко, докато в групата, която е получила истинската ваксина, са се разболели само 11 души, като никой от тях не е изкарал болестта с усложнения.
Въпреки че компанията е сключила сделки за доставки на ваксината по целия свят, САЩ ще получат достъп първи. Moderna заяви, че се очаква да разполага с 20 милиона дози, готови за употреба в САЩ до края на тази година. От компанията посочиха, че имат готовност да произведат от 500 милиона до 1 милиард дози през 2021 година в световен мащаб. Европейският съюз сключи сделка за до 160 милиона дози.
Фармацевтичната компания Pfizer, чиято ваксина също даде над 90% ефективност, вече подаде заявление за спешно одобрение в САЩ.
Междувременно стана ясно, че решението на властите на Унгария да използват руската ваксина ''Спутник V'' не касае територията на ЕС, заяви говорител на Европейската комисия, тъй като ЕС предпочита всички ваксини, които се предлагат на европейските граждани, да бъдат одобрени първо от Европейската агенция по лекарствата, предаде БГНЕС, позовавайки се на РИА Новости. Всяка европейска страна ще носи сама отговорност, ако реши да използва ваксини, които не са одобрени от европейските регулатори. ''Ние се обявяваме за максимална прозрачност на процедурите, свързани с ваксините”, уточни говорителят.
На 13 ноември министърът на промишлеността на Русия Денис Мантуров обсъди с унгарския външен министър Петер Сиярто производството на руската ваксина в Унгария. Сиярто заяви, че през декември в страната ще започне доставката на малки партиди от руската ваксина ''Спутник V'', а по-големи количества може да се очакват през януари.