Медия без
политическа реклама

Словакия затвори църквите и ски пистите заради пандемията

Германия се настройва за дълъг локдаун, във френски региони се забранява шляене по улиците вечер

01 Яну. 2021Обновена
ЕПА/БГНЕС

След като проведе масово изследване на населението с бързи антигенни тестове за коронавирус, Словакия въведе максимално строги социални ограничения, за да спре разпространението на заразата. Мерките ще бъдат в сила поне до 24 януари.

В страната затварят църквите, а ски пистите спират да работят. От днес хотелите не могат да приемат нови гости. Властите забраниха на жителите на страната да си гостуват. Ограничението се отнася дори за членове на едно и също семейство, които не живеят заедно. Премиерът Игор Матович нарече забраната "най-принципната, тъй като гражданите, когато посещават приятели и семейство, не спазват настоящите мерки, което в момента изглежда най-сериозният проблем".

В Словакия расте броят на смъртните случаи сред заразените с COVID-19 и дневният процент на нови инфекции се увеличава, предава БГНЕС. Съществува опасност болниците скоро да не могат да осигуряват хоспитализация на пациенти с тежки форми на заболяването, причинени от вируса.

Магазините, които не продават стоки от първа необходимост, както и бизнесите, които предоставят потребителски услуги на населението, са затворени от 19 декември. Въведена е забрана за напускане на жилищните сгради без спешна нужда. Гражданите имат право да посещават само лекари, да напускат домовете си, за да купуват лекарства и храна, и да пътуват до работа - само тези, които не могат да бъдат прехвърлени в дистанционен режим.

Извънредното положение в Словакия, което действаше по време на първата вълна от пандемията, беше възстановено на 1 октомври. То трябваше да приключи на 30 декември, но властите го удължиха с още 40 дни.

Носенето на маски в страната е задължително навсякъде. Нарушителите на санитарните и противоепидемичните мерки се санкционират с глоби до €20 000.

В Германия за първи път от началото на пандемията бяха регистрирани над 1100 жертви на COVID-19 за едно денонощие. Черната статистика от последните дни на 2020 г. предизвика все по-силни гласове локдаунът във федералната република да бъде удължен и след 10 януари.

Институтът "Роберт Кох" обяви на 30 декември 1129 смъртни случая. Така общият брой на жертвите на коронавируса в Германия вече надхвърля 32 000 души. Предишният рекорд в броя на жертвите беше обявен седмица по-рано - тогава за 24 часа бяха регистрирани 962 смъртни случая.

Същевременно броят на новозаразените за последното денонощие в страната е 22 459. От "Роберт Кох" подчертават, че в края на годината актуалните данни за инфекциите постъпват и се обработват със закъснение, поради което тези числа може да не предават реалната картина.

Локдаунът в Германия най-вероятно ще бъде удължен до март. Това става ясно от изказвания на водещи политици. Седмичната заболеваемост, т. е. броят на новите инфекции на 100 000 души население в рамките на една седмица, е спаднала - от 149,2 на 141,3. Най-високата стойност беше регистрирана на 22 декември, когато на 100 000 души население се падаха по 197,6 новозаразени.

Преди две седмици в Германия бе наложен твърд локдаун - магазините останаха затворени (освен тези за стоки от първа необходимост), както и ресторантите, кафенетата, спортните центрове и местата за отдих и почивка. Мерките засега важат до 10 януари, но най-вероятно ще бъдат удължени. Това става ясно от изказване на министър на здравеопазването Йенс Шпан.

На 5 януари се очаква да се проведе следващата среща на канцлера Ангела Меркел с министър-председателите на 16-те федерални провинции, на която политиците трябва да решат какви мерки ще бъдат предприети след 10 януари.

Френското правителство ще наложи по-ранен вечерен час в 15 департамента на страната по искане на местните власти. В тях от 2 януари ще бъде въведена забрана за движение по улицата без основателна причина след 18:00 часа. Освен това говорителят на правителството Габриел Атал заяви по телевизия TF1, че културните институции няма да могат да отворят на 7 януари, както се предвиждаше. 

В региони с висок риск от разпространение на вируса френските власти разрешиха ваксинацията на здравни работници на възраст над 50 години. Това ще обхване предимно източните територии на страната. Според телевизионния канал над 130 000 души вече са получили ваксината в Германия, докато във Франция са 332 души. Атал отбелязва, че страните изповядват различни подходи и изоставането във Франция се дължи на факта, че властите са се фокусирали върху ваксинирането на жителите на старчески домове, докато в Германия тази процедура е разширена за всички жители по-възрастни от 80 години. 

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Колко медала ще спечели България на олимпийските игри в Париж 2024?