Медия без
политическа реклама

12 художници се срещат след половин век

Авторите са от едно поколение, обединени от интензивността на емоциите, драматизма и театралността на творчеството си

Димитър Чолаков, "Край морето", акрил.
Димитър Чолаков, "Край морето", акрил.

До 7 ноември

Галерия "Сезони"

 

"Ако преди петдесет години някой ми беше казал, че през 2019 г. ще организирам тази изложба, сигурно не бих го приел сериозно. Но точно преди половин век съдбата ме събра с голяма част от авторите, представени в изложбата." Това твърди художникът Димитър Чолаков по повод експозицията в столичната галерия "Сезони", за която е поканил 11 свои връстници. Представителите на едно поколение, приели предизвикателството, са обединени от интензивността на емоциите, драматизма и театралността на творчеството им въпреки различния им житейски и творчески път. В проекта на Чолаков участват неговите приятели Владимир Пенев, Валери Чакалов, Десислава Минчева, Димитър Рашков, Димитър Грозданов, Ивайло Мирчев, Йордан Калчев, Кирил Матеев, Мария Кремонези, Николай Янакиев и Свилен Блажев.

"Приеха ни в Художествената гимназия в София - разказва Чолаков -  и бяхме безкрайно щастливи и изпълнени с мечти. Бяхме почти деца, а вече се виждахме известни художници. Работехме много, рисувахме почти денонощно, ходехме по "Графа" с изцапани с боя ученически куртки, с платна и стативи, но горди, че сме избрани да бъдем художници. Илюзиите ни бяха доста по-големи от възможностите, но кой ли млад човек няма илюзии." Преди това попълнение в гимназията вече са постъпили Свилен Блажев-Свиката, Милко Божков, Станислав Памукчиев, Вежди Рашидов и много други, които днес са съществена част от пластичната ни култура. Младите хора обикалят изложбите, всичките си средства влагат в бои и албуми с репродукции. Съдбата отново ги събира в НХА, където едни попадат в първия курс на Светлин Русев, а други записват скулптура и стенопис.

"Нещата, на които ни учеше Светлин (така се обръщахме към него) - връща лентата Димитър Чолаков, - невинаги приемахме безрезервно. Често спорехме, но вече от дистанцията на времето разбирам, че той е бил прав, Опитваше се да ни научи да изграждаме едно пластично пространство и най-вече ни научи да работим денонощно - защото той работеше така". Художникът подчертава, че въпреки общия принцип за пластичното организиране на художественото пространство през годините всеки от сегашните участници в изложбата е намерил свой собствен изказ - различен и разпознаваем. 

Изложбата на 12-те съвременни художници ще остане в "Сезони" до 7 ноември.

Последвайте ни и в google news бутон