"Този концерт трябва да се види, за да повярвате, че е истина" - така Би Би Си обобщи реакциите след първото високотехнологично шоу на AББА Voyage, което връща Агнета, Ани-Фрид, Бьорн и Бени на сцената, но с 40 години по-млади. Последното им сценично изпълнение заедно бе през 1980 г. Две години по-късно групата се разпада.
Голямото шоу бе снощи в Лондон - ден след премиерата от четвъртък, на която присъстваха редица известни личности, сред които шведският крал Карл XVI Густав и кралица Силвия. Освен кралските особи, почетни гости бяха и четиримата членове на АББА, които се появяват публично за първи път заедно от години.
На сцената в специално построената "АББА Арина" с 3000 места в Източен Лондон излезе поддържащата група от десет музиканти и виртуалните копия на музикантите, т. нар. "аббатари" с лицата им от 1979 г. - когато са на върха на славата. Аватарите са създадени в партньорство с компанията за визуални ефекти на Джордж Лукас Industrial Light and Magic. Изображенията не са 3D холограми, а се излъчват върху огромен екран с много висока резолюция (65 милиона пиксела), допълнени с впечатляващи светлинни ефекти и технология на прожектиране, която създава впечатлението за триизмерна дълбочина.
Всички движения, които се виждат на екрана, са изпълнени от Агнета, Бьорн, Бени и Ани-Фрид, които в момента са над 70-годишни. Музикантите записват предварително хореографията на Уейн Макгрегър, която повтаря сценичното им поведение от активната им концертна дейност, докато са облечени със специални костюми със сензори. Гласовете им също са на запис, но акомпаниментът е на живо от 10-членен инструментален състав.
"Никога не съм знаел, че имам толкова невероятни движения", казва Бьорн Улвеус. Ани-Фрид се съгласява с него: "Мислех, че съм доста добра, но съм още по-добра." Бьорн добавя още, че реакцията на публиката е най-удовлетворителната част от преживяването. "Има емоционална връзка между аватарите и публиката", каза той. Продуцентите определят шоуто като "революционно", впечатлени са и музикалните критици. "Бях циничен относно употребата на технологиите преди шоуто, но ефектът е смущаващо реалистичен", пише Марк Савидж от Би Би Си. "Извънземно, необикновено, проява на вълшебство", коментира и известният хореограф Лес Чайлд.
Освен хитовете Mamma Mia, Knowing Me, Knowing You, SOS и Dancing Queen, в 90-минутния спектакъл са включени и песни от новия албум Voyage, който групата сензационно издаде миналата година след дълго мълчание, като Don't Shut Me Down и I Still Have Faith in You.
Търговски трик или гениално шоу, но спектакълът вече има заявени дати в Лондон до май 2023 година. Дали ще има световно турне? "Зависи. Да видим как ще мине в Лондон, казва Бени. - Наистина ли хората ще искат да дойдат да го видят? Ако да, да, ще продължим. Ако не идват, ще затворим". Съдейки по първата вечер, шоуто ще продължи.
АББА обаче не планират да се съберат на сцена в реалния живот или да издадат нов албум.
АBBA Voyage в цифри
42 години са минали от последния им концерт - в Япония
1000 специалисти по визуални ефекти са работили върху шоуто
160 камери са снимали изпълненията на четиримата
1 милиард компютърчасове е отнело анимирането на аватарите
500 светлини греят в специално построената арена
3000 души могат да присъстват на всяко шоу