Медия без
политическа реклама

Мегапосолство на Китай в Лондон породи страхове от шпионаж

Властите в британската столица все още не са дали зелена светлина на проекта

Сегашното посолство на Китай в Лондон. Пекин твърди, че има нужда от по-голяма сграда, за да посрещне повишените нужди от консулски услуги.
ЕПА/БГНЕС
Сегашното посолство на Китай в Лондон. Пекин твърди, че има нужда от по-голяма сграда, за да посрещне повишените нужди от консулски услуги.

Плановете на Китай да построи мегапосолство в центъра на Лондон, на мястото на Кралския монетен двор, отново се сблъскаха с брожения. Районът бе купен от Пекин за 255 млн. британски лири, но проектът срещна силна съпротива от страна на местните жители и политици и през почивните дни даже имаше протести. Посолството ще бъде най-голямото в Европа.

Гражданите са обезпокоени, че толкова голям дипломатически комплекс няма да бъде просто офис за китайските дипломати, а инструмент за наблюдение и натиск върху китайската диаспора в Обединеното кралство. Местните власти пък се опасяват, че посолството ще се превърне в гореща точка за протести и евентуални ответни действия от страна на китайските власти, което може да доведе до нестабилност в историческия център на британската столица.

Местни активисти и правозащитници подчертават, че Китай използва дипломатическите си мисии не само за традиционна дипломация, но и за следене на дисиденти и контрол върху китайските емигранти. В Лондон живеят значителен брой китайски граждани, включително такива, които са избягали от репресиите на Китайската комунистическа партия, и те се страхуват, че тяхната свобода може да бъде застрашена.

Дейвид Лейк, един от лидерите на кампанията срещу строителството, заяви: „Виждаме как Китай използва посолствата си в други държави и не искаме това да се случи тук. Това не е просто сграда – това е въпрос на нашата сигурност и суверенитет“, пише "Таймс".

Освен опасенията за наблюдение, жителите на Тауър Хамлетс и други райони посочват, че посолството може да се превърне в център на потенциални сблъсъци и напрежение. Главният инспектор на лондонската полиция Дейв Ходжес подчерта, че масовите протести пред новия комплекс могат да парализират движението в един от ключовите транспортни възли на Лондон. По негови думи: „Ако протестиращите са много, те неизбежно ще блокират пътищата, а през този район преминават над 50 000 автомобила на ден“.

През 2022 г. общинският съвет на Тауър Хамлетс отхвърли първоначалното заявление на Китай за строителство, но през 2024 г. Пекин подаде ново. Това предизвика подозрения, че китайските власти разчитат на възможни политически промени в Обединеното кралство, които биха могли да им бъдат от полза. Засега британското правителство не е взело окончателно решение, но общественият натиск продължава да нараства.

Жителите на района са убедени, че тяхната сигурност и спокойствие са по-важни от каквито и да било дипломатически интереси и настояват властите да не правят отстъпки пред Китай. „Това е центърът на нашия град и не искаме той да се превърне в зона на напрежение“, заявяват активисти, настоявайки за отказ от строителното разрешение.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

посолство, Китай, Лондон

Още по темата