Медия без
политическа реклама

Александра Чаушова представя жената художник като екзотична птица

Рисунките са правени в Музея на природните науки в Брюксел – града, в който авторката живее

25 Апр. 2025
 Александра Чаушова, "Райска птица", 2025.
Александра Чаушова, "Райска птица", 2025.

Самостоятелна изложба, наречена „Романтични видове“, на художничката Александра Чаушова представя галерия „Васка Емануилова“ – филиал на Софийската градска художествена галерия на бул. „Янко Сакъзов“ 15. Събитието в рамките на инициативата „Място за срещи“ е част от специалната изложбена програма, с която се отбелязва 120-годишнината от рождението на патрона на галерията Васка Емануилова. Откриването на експозицията с куратор Десислава Димова е на 30 април, сряда, от 18.00 часа, а произведенията ще могат да се видят до 20 юни. Те включват  серия от рисунки и сценарий за пиеса, създадени специално за изложбата, както и документално видео.

Изложбата „Романтични видове“ е медитация върху възможните образи на жената художник, които преплитат през времето и географията фигурата на авторката Александра Чаушова с тази на именитата скулпторка Васка Емануилова. В изящните детайлни рисунки, както и в текстовете на Александра, жената художник се появява като странен вид – тя е митично животно, екзотична птица, скрита е зад маска, но е и създател на мистериозно оживяващи скулптури, строител на паметници на несбъднатото, технолог на невъзможни желания и материи.

Птицата е „тотемно“ същество за художничката, чрез което тя изживява своята съдба на чужденец. Екзотичните птици владеят човешкото въображението от древността, познати и търсени са както от научен интерес, така и като ценна придобивка, част от завоеванията в историята на Запада.

Рисунките с птици Александра Чаушова е правила „от натура“ сред богатите колекции на Музея на природните науки в Брюксел – града, в който художничката живее и работи. Препарираната екзотична птица е своеобразен символ на отношението към природата в модерния ред, но и на самата социална функция на изкуството като средство за увековечаване.

Пиесата на Чаушова „Променливият паметник“ продължава наратива на „романтичните видове“ през една свободна интерпретация на творчеството и съдбата на Васка Емануилова, най-вече чрез нейното авторство на фигури за паметници, между които и за демонтирания паметник на Съветската армия. Текстът се базира на документални източници (някои – от личния архив на Васка Емануилова), но остава в сферата на чистата фикция за един въображаем монумент – антитеза на всички паметници: паметник на това, което все още не се е случило. Подобно на други предишни сценарии, където Александра Чаушова интерпретира рисунките като проекти за костюми към пиесата (например в „Отмяна на края на нещата“ от 2015 г.), и тук рисунките на маски с птици са идеи за сценография, свързващи както двете художнички, така и два привидно различни разказа и исторически момента. В тях всеки и всичко може да се окаже на пиедестал, както и да го напусне по-късно…

Изложбата се осъществява в партньорство с фондация „Българско изкуство и култура“ и със съдействието на Столична програма „Култура“ и федерация „Валония – Брюксел“.

Александра Чаушова (1985) живее и работи в белгийската столица. Нейното творчество често има за основа архиви или документи – представяния на реалността във вестници, архитектурни планове, интервюта, правени от нея, или патенти. Тя използва рисунката като средство, което й позволява да постави под въпрос конвенциите, които определят документите като такива – понякога рисунката действа като „вирус“ в архива. Работи на Чаушова са излагани в множество институции като ВИЛС и Музей М, Нойес мюзеум – Нюрнберг, Swimming Pool и галерия „Структура“ в София, Софийска градска художествена галерия (конкурс за наградата БАЗА), панаири за изкуство като БРАФА, Арт он пейпър/Изкуство на хартия, Арт Антверп и др. Носителка е на наградите БАЗА, „Вокацио“ (Фондасион де ла вокасион белж), СОФАМ, както и на стипендии на федерация „Валония – Брюксел“ и Фламандската общност на Белгия. Представяна е от галерия Носбаум-Рединг (Брюксел/Люксембург).

 

 

Последвайте ни и в google news бутон