С прожекция на "Петер фон Кант" на френския режисьор Франсоа Озон бе открит 72-ия Берлински кинофестивал, който тази година ще се проведе в орязан формат, но с публика, съобщи БГНЕС. Този път организаторите решиха да се върнат към обичайните прожекции в кинозала, въпреки че нивото на разпространението на щама Омикрон в Германия остава високо и в страната действат многобройни ограничения.
„Сегашната ситуация е сложна, но като говорихме с режисьори, разбрахме колко е важно техните филми да достигнат до хората и те да усетят обратната връзка – това ни дава смелост и ни вдъхновява да продължим. В културата - и особено в киното - е важно е хората да се събират, да съпреживяват заедно — затова решихме да се върнем в салоните“, казаха директорите на фестивала Мариете Рисенбек и Карло Катриан при откриването.
Около 800 гости присъстваха на церемонията по откриването в Berlinale Palast, което е по-малко от половината от капацитета на основната фестивална зала. И въпреки че бе постлан червен килим, "Берлинале" се придържа към строг режим на носене на маски, така че много гости свалиха своите само за снимките. Поради продължаващата пандемия санитарните мерки са затегнати в кината, приемите и партитата са отменени, а филмовият пазар се провежда онлайн.
В откриващия филм "Петер фон Кант" Озон използва сюжетни линии от драмата на Райнер Вернер Фасбиндер „Горчивите сълзи на Петра фон Кант“ (1972). Участват Дени Меноше, Изабел Аджани и Хана Шигула, която игра и във филма на Фасбиндер. Озон не само прибягва до полова инверсия, превръщайки Петра в Петер, а нейната безмълвна служителка — в плах слуга, но и придава на главния герой лесно разпознаваемите черти на самия Фасбиндер.
Фасбиндер трансформира историята на връзката си с актьора Гюнтер Кауфман в лесбийска драма за висшата мода и нейните модели. При Озон 40-годишният режисьор Петер фон Кант е влюбен в 23-годишния Амир и го превръща във филмова звезда. Истории от живота на самия Фасбиндер проникват в сценария на „Горчивите сълзи…“ и филмът може да се разглежда не само като респектираща имитация на големия немски режисьор (самият Озон настоява за такава интерпретация), но и като безмилостна карикатура. Той изследва властта на режисьорите над актьорите в светлината на ерата #MeToo. „Има нещо универсално... относно контрола, манипулациите и отношенията на господство — каза Озон на пресконференцията. — Като режисьори, ние сме длъжни да си зададем тези въпроси, защото ние сме във властова позиция“.
„Петер фон Кант“ е шестото произведение, с което френският режисьор участва на Берлинския кинофестивал и първият от 18 филма, които се състезават тази година за "Златна мечка". Победителите ще бъдат обявени от седемчленно международно жури, водено от американския режисьор М. Найт Шамалан, на 16 февруари. Сред претендентите за главните награди са новите филми на Клер Дени, Паоло Тавиани, Улрих Зайдел, Дени Коте и други.
72-ият международен филмов фестивал в Берлин ще продължи до 20 февруари. "Берлинале" 2022 ще покаже 256 филма от 69 държавио