Медия без
политическа реклама

Български филм е на полуфинала за студентски "Оскар"

Документалният "Лимбо" разказва за човешките истории зад деменцията

31 Юли 2024
Двама от героите на "Лимбо".
НАТФИЗ
Двама от героите на "Лимбо".

Документалният филм "Лимбо" на българската режисьорка Джулия Пъстракова e на полуфинала за студентските "Оскари", съобщават от "Арт фест". В списъка са 62 творби от 18 държави. Авторката е четвъртокурсничка в специалността "Филмова и телевизионна режисура" в НАТФИЗ. 

Сценарист е Александър Хаджиев. Оператори са Николай Яръмлъков и Сара Морфова, която пък учи операторско майсторство в академията. "Лимбо" е продукция на НАТФИЗ "Кр. Сарафов".

ентата е представяна в програмите на международния студентски филмов фестивал "Ранно пиле", където получава приза за най-добър документален филм. Има награда за най-добър късометражен документален филм и специалната награда на журито на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми, четири номинации на националния фестивал на българското кино "Васил Гендов" ’23.

"За заболяването деменция, филмът "Лимбо" разказва друга история. Това не е научно-популярен филм, който ще се занимава с изследването на болестта, не е и медицински речник, който ще разкрие значението й. Филмът не е за пациента, той е за човека, за неговото минало, живот и съдба", разказва режисьорката. "Идеята... се роди по време на непринуден разговор между мен и сценариста Александър. Разбрахме, че и двамата имаме личен поглед свързан със заболяването. Александър ми сподели, че един от прародителите му е настанен в специализиран дом, а други трима са неофициално диагностицирани с болестта. Аз имам подобен опит с моя дядо. След влошаване на състоянието му трудно се взе решение да бъде настанен в дом. Миналата 2022 година той почина", допълва Джулия Пъстракова.

По думите й филмът е бил голямо предизвикателство и тя е имала съмнения дали да се захване с проекта заради емоционалната си обвързаност с темата: "След известни размишления, стигнах до извода, че всъщност личното отношение би помогнало. Осъзнах, че темата се нуждае от публичност. Тогава везната се наклони и реших да се впусна в това приключение. Исках да създам филм, в който не преобладава плашещата информативност за диагнозата. Интересувах се главно от човешките истории. Преди да започна работа по филма, първоначалните ми изводи за изпращане на човек в дом бяха в противовес с моралния ми възглед. По време на процеса осъзнах, че греша."

Учебните заведения, в които се изучава кино в САЩ и Великобритания, имат най-много кандидати в четирите категории на студентските "Оскари" – съответно 25 и 11. Сред останалите държави-конкуренти са Швейцария, Индия, Сърбия, Аржентина, Тайван, Китай, Мексико, Германия, Чехия, Италия, Франция, Белгия, Полша, Ирландия, Япония и България. Общо 16 са полуфиналистите за документален филм, а един от тях е българският "Лимбо". Първоначалните кандидати, които се пресяват в четирите категории, обикновено са над 1000. 

Студентските "Оскари" не са част от официалната церемония на Американската академия за филмови изкуства и науки и се присъждат през есента. През 1983 г. филмът на Вергиния Бреснишка "Първобитна история" удостоява тогавашния ВИТИЗ с първата му номинация за студентски "Оскар". През 1990-а пък Златин Радев печели престижната награда със своята анимация "Консервфилм" - и това е последния път, когато най-старото българско киноучилище е отбелязвало подобен успех. Едва през 2020 г., след трийсетгодишна пауза, наше заглавие отново попадна сред номинираните - "Танда" на Теодора-Косара Попова, една от трите номинации за чуждестранен документален филм.

Да пожелаем успех и на Джулия Пъстракова!

 

Последвайте ни и в google news бутон

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?