Романът „Камбаната“ на писателя Недялко Славов е номиниран за престижната руска литературна награда „Ясна поляна“, видно е от сайта на конкурса. Произведението е в дългия списък с номинации в секция „Чуждестранна литература“ на учредените през 2003 г. премия и конкурс. В него попадат общо 30 романа от цял свят.
Наградата е основана от къщата музей на Лев Толстой в имението Ясна Поляна в близост до руския град Тула и компанията Samsung Electronics. Журито се оглавява от праправнук на великия класик и в него влизат известни руски писатели, литературни критици и общественици. Общият награден фонд е 6 700 000 рубли (74 000 евро), а този за категория „Чуждестранна литература“ – 1 200 000 рубли (около 13 250 евро) за автора победител и 500 000 рубли (около 5500 евро) за преводача на романа победител. „Камбаната“ е преведен на руски от Антонина Тверицкая.
Краткият списък с номинации за наградата ще излезе през юли, а лауреатът ще бъде определен през октомври, уточняват организаторите.
„Ясна поляна“ е най-голямата ежегодна литературна награда в страната, посочват организаторите на конкурса. Излъчването на заглавията и авторите в дългия списък с номинации в секцията за чуждестранна литература се смята за истински пътеводител сред постиженията на съвременната световна белетристика. Български роман за пръв път попада в номинации за наградата.
Ето как българският роман е анонсиран в сайта на конкурса: „Ще трябва да оставя църквата на теб, няма на кой друг“ – тези думи на стария свещеник са адресирани до главния герой. Те ще прозвучат, когато една трета от книгата е прочетена и научим за миналото на Вено – детството и младостта му, прекарани в малко българско село, първата му любов и петнадесет години затвор. Експресивното, метафорично повествование поддържа интереса към съдбата на героя и неговия житейски избор до последната страница. И в същото време – и към много проблеми на нашето време, към въпросите за съхраняване на идентичността и защитата на християнските ценности“.
Сред конкурентите на „Камбаната“ на Недялко Славов са романите „Уелнес“ на американския писател Нейтън Хил, „Белият сняг, черните врани“ на китайската писателка Чи Цзицзян, „Смъртта ухае на сандалово дърво“ на китайския писател Мо Йен, „Пази я“ на французина Жан-Батист Андреа, „Оставам тук“ на италианеца Марко Балцано, „Времето на стария бог“ на ирландеца Себастиан Бари, „Маниак“ на чилиеца Бенхамин Лабатут, „Усмивката на Катерина“ от италианеца Карло Вече, „Птицата на скръбта“ на Мубанга Калимамуквенто – писателка от Замбия, „Омир завинаги“ на унгареца Ласло Краснахоркай, „Полубрадатия“ на швейцареца Шарл Левински, „Северната гора“ на Даниел Мейсън от САЩ, „Семейни дела“ на канадския писател от индийски произход Рохинтън Мистри, „Татуировката на птицата“ на Дуня Михаил – иракска писателка, базирана в САЩ, „Жената конбини“ на японската писателка Саяка Мурата, „Празни къщи“ на мексиканката Бренда Наваро, „Странникът на века“ на аржентинеца Андрес Неуман, „Бюро за разследване на съдбата“ на френската писателка Гаел Ноан, „Интимният живот на предците ни“ на италианката Бианка Пицорно, „Шум“ на Рой Чен от Израел и др. Всички те имат национални и международни награди, а доста от тях са преведени и на български.
Недялко Славов е роден през 1952 г. в Пловдив. Автор е на поезия, разкази, пиеси, романи. Произведенията му са превеждани на английски, немски, руски, гръцки. Романът „Камбаната“ (2016) за бивш затворник, лежал за убийства, който се преражда духовно и, подобно на български Робин Худ, става защитник на хората от западнало българско село срещу набезите на престъпници, е носител на Националната награда за литература „Христо Г. Данов“ и на награда „Хеликон“ за нова българска художествена проза. Творбата доби допълнителна популярност у нас с моноспектакъла на Деян Донков по нея.